Gaas ja bensiin käsikäes: kaua bensiin gaasiauto paagis seista tohib?

Foto: Geenius.

Gaasiauto ostetakse eelkõige selleks, et sõita gaasiga. Enamasti on CNG sõidukitel siiski olemas ka bensiinipaak, mis täidab kahte otstarvet.

Esiteks on külmal ajal bensiiniga autot kergem käivitada ning teiseks võimaldab bensiinipaak korraga sõita rohkem ehk suurendab koos gaasiga auto sõiduulatust. Juhul kui inimene aga väga pikkisõite ette ei võta ning kasutab sõitmiseks ainult gaasi, võib bensiin jääda paaki pikaks ajaks seisma.

Kaua kütus paagis seista tohib ning kas mõne aja möödudes võib sellega midagi juhtuda?

Biolisand teeb kütuse säilitamise keerulisemaks kui varem

Seoses sellega, et mootorikütustes on nüüd varasemast tunduvalt rohkem biokomponente, on ühese vastuse välja selgitamine oodatust isegi keerulisem. Üldiselt võib lähtuda põhimõttest, et mida ühtlasemal temperatuuril on bensiini hoiustatud, seda kauem see ka püsib. Auto kütusepaak ei ole selles suhtes kütuse hoiustamiseks sugugi hea anum, kuna on pidevalt välistemperatuuri ja ilmastiku poolt mõjutatud.

Aiatööriistade ja muruniidukite tarbeks ei soovita näiteks Neste Eesti hulgimüügijuht Urmas Kuuse kütust üle talve säilitada. Kodustest tingimustes kanistris soovitab ta kütust hoida kuni 30 päeva, sest kokkupuude õhuga hakkab ajapikku juba kütuse kvaliteeti mõjutama. Seega tuleks vähemalt niidukite ja teiste aiatööriistade puhul kütusepaak enne talvekorterisse saatmist tühjaks sõita. Aga kuidas on lood autoga?

Talvise kütusega Kuuse sõnul lihtne: üle poole aasta ei ole seda soovitatav paagis hoida, kuna kütuse sesoonsus muutub ning talvel suvise ja suvel talvise kütuse kasutamine ei ole kuidagi mõistlik. Enamik tehasest tulnud CNG sõidukeid sõidavad aga lisaks surugaasile bensiini, mitte diisli pealt.

Mis aja tagant tuleks bensiin paagis “välja vahetada”?

Üht kindlat rusikareeglit bensiini auto kütusepaagis hoiustamise kohta on keeruline leida. Seda eriti Eestis, kus lisaks biolisandile mõjutab kütuse säilimist ka pidevalt muutuv temperatuur. Varjulises ja ühtlase temperatuuriga paigas, näiteks garaažis, võib bensiin auto kütusepaagis seista probleemideta vähemalt pool aastat.

Igapäevaselt kasutuses oleva sõiduki puhul tuleks aga kütust iga kahe-kolme kuu tagant välja vahetada. See tähendab, et ka gaasiautoga tasub mõned korrad aastas bensiinipaak tühjaks sõita ning uuesti täis panna. Just nimelt täis, sest tühjavõitu paaki hakkab kondensatsioon kiiremini kogunema ning kütuse kvaliteet hakkab kiiremini langema.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.