Gaasiautod

Miks tootjad ei tee rohkem gaasilahendusega autosid?

Foto:Shutterstock.

Kuigi gaasiautode arendus on peamise tarnija Volkswagen grupi poolt peatatud, toodetakse gaasmootoriga sõidukeid vähemalt kogu käimasoleva mudelipõlvkonna ulatuses edasi, mis annab meile julgelt veel aastaid erinevaid gaasilahendusega sõidukeid.

Küsimusele, kas CNG tanklaid tuleb Eestis juurde, kuigi autotootjad sellele ülemäära ei panusta, vastas Alan Vaht, et kindlasti tuleb neid tanklaid juurde.

“Euroopa Liidu direktiivide alusel on autotööstusele pandud määrus, mille käigus tuleb 2025. aastaks tootja sõidukite heitmete keskmist vähemalt 15% vähendada,” räägib Alexela juhatuse liige Alan Vaht. Ta lisab, et kui näiteks eelmisel aastal oli CO2 heitmenormiks 130 g/km, siis sellest aastast on see 95 g/km kohta.

2030. aastaks tuleb seda standardit vähendada suisa 37 %, mis tähendaks bensiinimootoritele sisuliselt võimatute nõuate täitmist. “Tõenäoliselt ei saa me enam jalutada 2030. aastal esindusse ning tutvuda suure bensiini-ning diiselautode valikuga;” nendib Vaht.

Kui gaasikütused on ökonoomsed ja biometaani puhul ka ökoloogiliselt paremad, siis miks ei ole toimunud gaasiautode revolutsiooni? Selles osas näeb Vaht, et autotootjad magasid õigel ajal maha gaasimootoriga sõidukite promomise ja seetõttu oli fookuses elekter. Kõigile tundus, et elektritransport on kõige õigem tee ning seadusandlus seda ka toetas. Seega ei ole gaasimootoriga autodele piisavalt soodustusi ja võimalust oma jalajälge paberil vähendada. Rasketranspordil on õnneks need gaasilahendused paremini paika pandud.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.