Gaasiautod

Soome gaasifirma võttis Põhjamaade gaasitaristu teravamalt sihikule

Peagi saavad veokid läbi kogu Rootsi ainult LNG pealt sõita

Foto: Gasum.

Soome kütusefirma Gasum avas novembri keskpaigas Rootsi põhjaosas Östersundis uue gaasitankla. Päev varem teatas firma, et omandab 2020. aastaks Rootsi gaasifirma AGA Clean Energy ning saksa LNG tarnefirma Nauticori, et edendada Põhjamaades alternatiivkütuste turgu.

Omandamise käigus võtab Gasum üle LNG tehase, kaks LNG terminali, kaks LNG punkerdamislaeva ja 48 gaasitanklat Rootsis ja Norras. Gasumi plaan on juba 2020. aastate algul laiendada Põhjamaades raskeveokitele mõeldud gaasitanklate võrgustik 50 tanklani.

Östersundi regioonis avatud gaasitankla pakub lisaks tavasõidukitele mõeldud maagaasile kütust ka veokitele ja raskeveokitele: veeldatud maagaasi (LNG) ja veeldatud biogaasi (BLG). Firma teatel mängib just raskeveokite transport Põhjamaade transpordisektoris olulist rolli, kuid samas moodustab just selle sektori maanteetransport kuni 30% Euroopa kasvuhoonegaasidest.

Raskeveokite sektor muutub järgmise kümnendi jooksul märgatavalt

Tänavu Euroopa Liidu poolt kehtestatud uute heitenõuete kohaselt peavad raskeveokite heitgaasid aastaks 2030 vähenema 30%. Rootsi riiklik eesmärk on vähendada maanteetranspordi heiteid aastaks 2030 70% võrra, võrreldes 2010. aastaga.

Riiklike ja rahvusvaheliste eesmärkide täitmiseks sobib Gasumi teatel hästi just LNG, kuna veeldatud maagaasi elutsükli heited on fossiilse diisliga võrreldes 20% madalamad. Samuti räägib LNG kasuks Gasumi andmetel asjaolu, et LNG taristult on võimalik lihtsalt LBG-le ehk veelgi keskkonnasõbralikumale kütusele üle minna. Võrreldes fossiilkütustega on LBG firma teatel kuni 85% madalamate kasvuhoonegaasi heidetega.

“Logistika- ja transpordifirmade seas on kasvav nõudlus keskkonnasõbralike ja kulutõhusate kütuselahenduste järele,” sõnas Mikael Antonsson, Gasumi müügijuht. “Veeldatud maagaas täidab need nõuded. Östersundis avatud tankla ja mitmed Rootsi lõunaosas kerkivad tanklad tähendavad seda, et peagi saavad raskeveokid madalate heidetega kütusega läbi kogu Rootsi sõita.

Lisaks on regioonis juba praegu märkimisväärne arv CNG sõidukeid ja erinevates sõidukisegmentides on kõrge nõudlus madalate heidetega lahenduste järele. Äsja avatud tankla on hea näide, kuidas sama taristut on võimalik kahe erineva sõidukiklassi teenindamiseks kasutada,” lisas ta.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.