Gaasiautod

Volkswageni hübriidses ideeautos ühendati maagaas ja elekter

Volkswagen Passat GTE pistikhübriid.Foto: Volkswagen.

Enamasti mõeldakse hübriidtehnoloogiast rääkides bensiini- ja elektrimootori koostööd. Tänavu suve lõpus esitles Volkswageni uuringugrupp aga esmakordselt hübriidse jõuajamiga Passatit, mis ei vaja sõitmiseks tilkagi bensiini või diislit.

Berliinis 2019. aasta CNG transpordipäevadel esitletud Volkswagen Passat CNG PHEV näitas, et tulevik ei pea olema ainult elektriautode või ainult gaasiautode päralt.

Sisuliselt ühendati sõidukis Passat GTE pistikhübriidi jõuajam (8,8 kWh aku ja 85 kW elektrimootor) ja Volkswagen Golf TGI 1,4-liitrine gaasimootor. Kahe alternatiivkütuse koosmõjul saab CNG hübriidiga sõita 43 kilomeetrit puhtalt elektri pealt ning kokku on auto sõiduulatuseks WLTP testide järgi 416 kilomeetrit.

Tänu maagaasi kasutamisele vähendati sedasi sõiduki CO2 heiteid võrreldes tavalise Passat GTE-ga viiendiku võrra. Nullist sajani suudab ligi 1700 kilogrammi kaaluv Passat kiirendada 9 sekundiga.

Volkswageni inseneridel oli maagaasi ja elektri jõul toimiva hübriidi ehitamiseks kokku aasta aega ning suurimateks väljakutseteks oli mootori paigutus ja avariitestid. Kuigi esitletud mudelis on kõik tekkinud probleemid lahendatud ning 7,5-kilosed gaasipaagid on turvaliselt sõiduki tagaosasse paigutatud, ei ole Volkswageni vähemalt nii pea plaanis sääraseid maagaasi-hübriide tootma hakata.

Kuigi praegu paistab üha enam, et tulevik on täielikult elektriautode päralt, ei pruugi lähiajaliste kliimaeesmärkide täitmiseks ainult elektrist piisata. Euroopa turul CNG busside valdkonna üks liidreid on MAN, kelle teatel on vähemalt veokite osas gaasi, biokütuste ja efektiivsete diisli- ning hübriidajamite kasutamine vajalik, kuni elektrilised sõidukid on täielikult jätkusuutlikud.

Ettevõtte tooteturunduse juhi Gero Hildebrandti sõnul on mõttekas täielikult elektritehnoloogiale üle minna alles siis, kui terve sektor on elektrienergiale üle läinud. “Kuni selleni saab gaas oma tugevustele mängida pikka aega: CNG bussid on vastupidavad, ökonoomsed ja tänu Euro 6 normidele ka väga puhtad,” sõnas ta ja lisas, et CO2 neutraalse ühistranspordisüsteemi saavutamiseks on biogaasil sõitvad CNG bussid majanduslikult kõige mõistlikumad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.