Hea nipp

Mida küsida müüjalt, kui lähed ostma kasutatud autot?

Foto: Shutterstock.

Rubriiki toetab

Kasutatud auto ostmine võib sageli paljude jaoks üks paras peavalu olla. Eriti vaevaline võib see tunduda inimesele, kes pole autodega päris sina peal.

Mida tasuks auto juures jälgida, et see peale ära sõitmist esimese foori taga ära ei laguneks? Siin on mõned lihtsad küsimused, mida müüjalt auto kõrval küsida, olgu ta autoplatsi müügimees või eraisik.

Miks müüd autot?

Kui vastuseks saad “sest see on ront”, siis ei tule selle auto ostmisest ilmselt midagi välja, kui sa just ei olegi endale säärast masinat otsima tulnud.

Kogu ostuprotsessi käigus tuleks lisaks sellele, mida müüja ütleb, jälgida ka seda, kuidas ta kõneleb. Kui peale mõne küsimuse esitamist reageerib müüja veidralt või närviliselt ning ei suuda täpset müügipõhjust öelda, võib ta midagi auto juures varjata.

Milline on sõiduki tehniline seisukord?

Kasutatud sõiduki ostmisel tuleb tihti arvestada, et autol on ajast tingituna mõni pisiviga küljes. Alati tuleks küsida auto tehnilise ja välise seisukorra kohta enne, kui selle ise üle vaatad. 

Kui peaksid hilisemal üle vaatamisel leidma mõne vea või puudujäägi, millest enne sind ei teavitatud, ütleb see müüja aususe kohta juba nii mõndagi. Seejärel saad taaskord jälgida, milline on müüja reaktsioon, kui talle mõnest “uuest” avastatud veast räägid.

Kas sõiduk on eelnevalt osalenud avariis?

Avariis osalenud sõidukid on tehnilise poole pealt tihti probleemsemad ning nende turuväärtus on madalam. Kui peaksid avastama, et auto on osalenud avariis, kuid müüja väitis vastupidist, siis pole müüja sinuga täiesti aus olnud.

On ka võimalus, et müüja lihtsalt ei tea sõiduki ajaloost piisavalt. Ka sel juhul on sageli kindlam minema jalutada.

Kas oled ainuke omanik?

Üldiselt on usaldusväärsemad ja eelistatumad autod, millel on olnud üks omanik. Kui müüja pole auto algne omanik, siis ei pruugi tal olla kindlaid vastuseid kõikidele sinu küsimustele.

Näiteks ei pruugi ta teada, kas autol on tehtud õigel ajal vajalikud hooldused või millised osad on varem välja vahetatud.

Kui palju sa selle auto eest saada tahad?

Kuigi hind võib olla juba müügikuulutuses kirjas, tasub see siiski alati jutuks võtta. Nii annad teada, et müüja hinnasoov on sinu jaoks veel kaubeldav.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.