Hea nipp

Mida teha, kui oled talvel lootusetult lumes kinni?

Foto: Scanpix/Sakala/Aivar Aotäht.

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Talvised ilmastikuolud pakuvad paljudele autojuhtidele rõõmu, kuna autoga on võimalik lumes sõites igasugu erinevaid trikke teha. Lumistel ja jäistel teedel ja tänavatel on kahjuks ka varjukülg ehk oht jääda kinni või kaotada juhitavus.

Nii mõnigi autojuht võib ühel hetkel parkides avastada, et auto ei taha koha pealt liikuda. Või sai kurvi natuke liiga kiiresti võetud ja nüüd käivad rattad vaid lumes ringi.

Kõige olulisem on ettevalmistus

Hästi varustatud autojuhil ei pruugi hangest välja saamine kuigi kaua võtta, eriti kui enne talve on autole muretsetud korralikud talverehvid. Üks oluline tööriist, mis talviti autos võiks olla, on kindlasti lumelabidas. Kinni jäädes on võimalik auto alt lumest puhtaks teha ja ratastele tee lumest vabaks teha.

Abiks võib tulla ka näiteks tavalise liiva või kassiliiva autos hoidmine, et puhta jää peal ratastele mingitki haaret anda. Viimase varuvariandina tasub autos ka puksiirköit hoida, kuna sedasi on suurem tõenäosus, et mõni teine autojuht saab appi tulla.

Vaikselt, hooga, edasi-tagasi

Paljud autojuhid on tuttavad auto kraavist või hangest välja jõnksutamisega, mis sisuliselt tähendabki pidevalt ja ettevaatlikult autoga edasi-tagasi sõitmist. Kasuks tuleb jällegi, kui lumelabidaga saab ratastele raja ette visata.

Tihtipeale tuleks selles olukorras veojõukontroll maha võtta, kuna see võib autol hoo kogumist takistada. Alati tuleb jälgida rataste suunda ning teha kindlaks, millise nurga all rehvidel kõige parem haare ja sõidutrajektoor on.

Vahel tuleb lihtsalt abi kutsuda

Üpris levinud on olukorrad, kus autol on vaja lihtsalt väikest lisajõudu, et tagasi teele saada. Piisab kasvõi ühest inimesest, kes natuke autot tagant lükkab, et takistus ületatud saaks.

Raskematel juhtudel tuleb juba teine masin appi kutsuda. Selles olukorras tasub alati omapoolse puksiirköie olemasolu ära ning teeb ka potentsiaalse abilise leidmise lihtsamaks.

Kui juhuslikku abikätt ega tuttavat parajasti lähedal pole, saab helistada puksiirteenusesse. Facebookis on olemas ka autoentusiastide grupid, kus talvisel perioodil tihtipeale selliseid abivajajaid ja -osutajaid leidub.

Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.