Hea nipp

Mis on run-flat rehvid ja kas need on tavarehvidest paremad?

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Mobiilrehvid ehk run-flat rehvid võimaldavad peale rehvi kahjustamist jätkata sõitu isegi rehvirõhu puudumise korral. See tähendab, et run-flat rehviga peale naelast üle sõitmist vähemalt mõnda aega sõitu jätkata.

Enamike tootjate puhul võib sellise rehviga sõita kuni 80 km/h ja keskmiselt kuni 90 kilomeetrit, millest peaks piisama esindusse või rehvivahetuspunkti sõitmiseks.

Kuidas need rehvid ehitatud on?

Vigastustevastaseid rehve on mitut tüüpi, kuid tänapäeval on levinuimaid kaks: iseparanevad ja ennast toetavad.

Iseparanevaid rehve toodab näiteks Continental. Rehvi sisepind on kaetud kleepuva hermeetilise ainega, mis naelast või muust teravast esemest üle sõites augu täidab ning sedasi rehvi töökorras hoiab.

Iseparanev rehv täidab tekkinud augu kohe hermeetikuga.Foto: Continental.

Tõeliste ennast toetavate ehk run-flat rehvide konstruktsioon on selline, mis võimaldab rehviga edasi sõita ka peale õhurõhu kadumist.

Selleks on rehvil kas tugevdatud küljeseinad, mis ei lase rehvil kokku variseda ja plahvatada, või tugirõnga süsteem, mis täidab sama ülesannet. Run-flat rehve saab kasutada ainult sõidukitel, millel on rehvirõhu jälgimise andurid.

Enimlevinud on just tugevdatud külgedega run-flat rehvid.Foto: Continental.

Kas run-flat rehvid on tavarehvidest paremad?

Tugevdatud rehvidel on kahtlemata mitmeid häid omadusi. Esiteks ei pea rehvi kahjustuse korral kohe peatuma ja rehvi vahetama hakkama. Samuti on need ohutumad, kuna tavarehvi õnnetu lõhkemise korral võib juht sõiduki üle kontrolli kaotada.

Lisaks sellele ei pea run-flat rehvide kasutaja hoidma enam sõidukis varuratast ega paranduskomplekti, seega saab nende pealt veidi kaalu säästa.

Tuntuim run-flat rehve kasutav tootja on tõenäoliselt BMW, kelle sõidukites on run-flat rehvid tihtipeale juba baasvarustuses või vähemalt valikus.

Tugirõnga tehnoloogiaga rehvid on üldiselt kõige vastupidavamad, kuid see-eest ka kõige kallimad.Foto: Continental.

Varjuküljeks on selliste rehvide kõrgem hind ja kiirem kulumine. Samuti ei ole run-flat rehve võimalik sobitada tavalistele velgedele, mis tähendab, et nendele üleminekuks on vaja ka uut komplekti velgi.

Tavarehvidega võrreldes kuluvad run-flat’id kiiremini ning jäiga ehituse tõttu võivad need ka sõidu kvaliteeti halvasti mõjutada.

Kuigi run-flat rehviga võib vigastuse tekkides edasi sõita, tuleb need siiski kiiremas korras parandusse viia või välja vahetada, mis aga on tavarehviga võrreldes tihtipeale kallim.

Märksõnad: , , ,

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.