Hea nipp

Oluline teada: millal peab autojuht tegelikult ohutulesid kasutama?

Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Ohutuledega keelatud kohas parkimine on suuremates linnades ülemaailma kohati lausa probleem, erandiks pole ka Eesti. Enamik autojuhte kasutab ohutulesid tee ääres peatudes või olukorras, kus autoga on midagi juhtunud. Samuti on levinud ohutulede korraks vilgutamine, et teist liiklejat millegi eest tänada.

Kuid tegelikult on ohutulede kasutamiseks kindlad reeglid, mille vastu üllatavalt tihti eksitakse.

Mõistagi ei ole ohutulede kasutamine lubatud selleks, et parkida või peatud selleks mitte ette nähtud kohas. Liiklusseaduses on selgelt välja toodud, millal autoga peatudes ohutuled põlema peavad.

Seisval sõidukil peavad põlema ohutuled:

1) asulavälisel sõiduteel või teepeenral pimeda ajal või halva nähtavuse korral, kui kas või üks ääretuli ei põle;
2) liiklusõnnetuse korral;
3) hädapeatamise korral.

Eraldi märkimist tasub asjaolu, et sõiduteel või teepeenral peatudes peavad ohutuled põlema halva nähtavuse korral või pimedal ajal just valgustamata asulavälisel sõiduteel või teepeenral, aga mitte asulas sees või valgustatud asulavälisel teel. Ka seda ainult juhul kui vähemalt üks ääretuli ei põle. Tavaolukorras asulavälisel ja -sisesel teel peatudes piisab ainult ääretulede sisselülitamisest, kuigi ohutulede kasutamine otseselt keelatud pole.

Sõitval sõidukil peavad põlema ohutuled pimeda ajal või halva nähtavuse korral, kui üks lähituli või vähemalt üks tagumine ääretuli ei põle. Samuti peavad ohutuled põlema hädapeatumise korral kiirteel, kus suurim lubatud sõidukiirus on üle 90 km/h. Kui sõidukit pole kohe võimalik sõiduteelt eemaldada, tuleb vähemalt 100 meetrit sõidukist tahapoole panna välja ka ohukolmnurk.

Samuti peavad ohutuled põlema pukseeritaval mootorsõidukil, autorongil või masinrongil. Ohutulede puudumisel või juhul kui need ei toimi, tuleb pukseeritavale masinale paigaldama ohukolmnurga.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.