Hea nipp

Sellelt lehelt näed, millise promilliga on lubatud Euroopa riikides sõidukit juhtida

Rubriiki toetab

Kuigi joobes olekus ei tasuks kunagi auto rooli istuda, on paljudes Euroopa riikides lubatud seda teatud tasemega teha. Selle jaoks on kehtestatud piirmäärad, mis riigiti erinevad. Kuidas teada, mis riigis millised määrad kehtivad?

Joovet mõõdetakse veres oleva alkoholisisalduse järgi ning tähistatakse promillides. Eestis on lubatud ilma väärteomenetlust alustamata sõita kuni 0,2 promillise joobega.

Kuid igas riigis pole see näit sama ning lisaks tehakse vahet ka juhi staatusel. Kõige parem viis maksimaalsete joobemäärade teada saamiseks on kasutada Euroopa Transpordiohutuse Nõukogu (etsc.eu) lehel olevat ülevaatlikku tabelit.

Tabeli järgi on näha, et määrad kõiguvad 0 promillist kuni 0,8 promillini. Euroopas on kokku neli riiki, kus tuleb arvestada nulltolerantsiga – nendeks on Tšehhi, Ungari, Rumeenia ja Slovakkia. Enamikes riikides jääb aga promilli näit 0,2 ja 0,5 vahele.

Tabel toob välja ka selle, et kui oled algaja juht, kehtivad sulle karmimad normid. Sellisel juhul on enamasti lubatud maksimaalne joove 0,2 promilli, ka nendes riikides, kus kogenud juhtidele on see näit suurem.

Vaata tabelit SIIT.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.