Linnamaasturid

Tulevane hitt? Eestis tuleb järgmisel aastal müüki Toyota Corolla linnamaastur

Corolla Cross hakkab sõltuvalt versioonist veerema 17- või 18-tollistel ratastel (viimase rehvimõõt on 225/50). Fotod: Toyota

Toyota Corolla Crossi müügiedu on ette selge, kui hind tuleb vähegi vastuvõetav, sest võidu valemi ülejäänud osised on olemas: see on linnadžiip ja sel on küljes Toyota märk.

Võidu valem on auto olemusse margi ja autotüübi kujul juba sisse kirjutatud. Õnneks on huvilistel aega raha koguda, sest müügile tuleb auto alles järgmisel sügisel. CC sobitub Toyota linnadžiipide rivvi väikese CH-R-i ja suurema RAV4 vahele. Esimesega jagatakse telgede vahe pikkust, kuid CC on 7 sentimeetrit pikem, teine hiilgab aga telgede 5 cm pikema vahe ning 14 cm võrra suurema kogupikkusega.

CC hinna ennustamisega läheb asi raskemaks, sest mainitud suurema ja väiksema venna alghinnad lähevad lausa risti (CH-R alates 26 900, RAV4 26 200 €), kuid hübriidina on CC ilmselt kallim, kui on mõlema alghind.

Sama võimsusega versioonid

Ajam koosneb 2-liitrisest vabalthingavast R-4-ottomootorist ning esiveolisel versioonil ühest, nelikveolisel kahest elektrimootorist (üks käitab tagarattaid). Süsteemi koguvõimsus on mõlemal sama, 197 hobujõudu, nagu ka kiirendusvõime.

CC-l on varasemast kergem ja mahukam 4,1 Ah liitiumioonaku, kuid Toyota pole veel öelnud, kui palju suudab linnadžiip selle abil sõita ainult elektri jõul. Samuti pole teada keskmine kütusekulu, kuid arvestades variaatorkäigukastiga hübriidajami tüüpomadusi on küllap ka CC janu linnas väiksem, maanteel suurem.

Tootja väitel töötavat ajam varasemast loogilisemalt ehk mootoripöörded peaksid rohkem sõltuma sõidukiirusest. Siiani on variaatorkasti puhul olnud tavaline, et kiirendusel lendavad pöörded lakke ja püsivad seal nii kaua, kui soovitud kiirus on saavutatud.

Kenam kui USA variant

Konservatiivse välimuse juures tasuvad mainimist sõiduoludega kohanduva valgusvihuga leedlaternad ning juba aasta tagasi USA-s müügile tulnud samanimelise sugulase omast kenam ja ilmekam silmnägu.

Edusamme on võrreldes USA versiooniga tehtud ka sisustuses. Näidikuploki asemel sirab armatuurlaual 12,3-tollise diagonaaliga ekraan, kuhu kuvatavat saab juht ise valida – päris suurelt saab ekraanile näiteks ka kompassi. Keskekraan on puutetundlik ja 10,5-tollise diagonaaliga. Sinna kuvatakse muuhulgas pilvest andmeid hankiva navi kaart ning Apple Car Play ja Android Auto telefonikuva peegeldus. Tarkvara värskendab CC teeninduses käimata, üle õhu.

Sõitjate­ruumi vii­mist­­lusmaterjalid on toyotalikult argised: kõvavõitu plast ning istmeid katmas väga kunstliku moega nahalaadne asi. Edevamat hõngu peaksid andma läikivmusta plasti siilud, kuid vähemalt siiani on selle materjali needuseks olnud kerge kriimustuvus ning tolmu ja sõrmejälgede kogumine.

Ruumi jagub küllaga

CC kiituseks võib öelda, et selle kõrvale RAV4 eriti vaja polekski: prooviistumine näitas, et tagaistmel on ruumi lahedalt ning istmepadi põrandast nii kõrgel, et seal sobiks istuda kauemgi kui tunnike. Soojenduse saab ka tagaistmeile ning leen käändub alla suhtes 60 : 40. Mugav lahendus on tagauste käetugedega integreeritud topsihoidjad: anumat ei pea kobama põranda lähedalt.

Inimväärsed olud valitsevad ka esiistmeil. Rooli seadeulatusest piisab iga kasvu juhile ning nii mõnigi toiming lülitub füüsilise nupu, mitte ebamäärase ekraanipuutega. Ilmselt lisatasu eest pakutava valikvarustuse hulka kuulub pakiruumi vasakusse seina süvistatud süvabassikõlari ning A-piilareisse paigutatud kõrgsagedusvaljuhäälditega JBL-i stereo, mis põgusa seadistamise järel tegi rahvaauto muusikamasina kohta täitsa toredat häält.

Toyota Corolla Cross Hybrid

Hind: pole teada
Mootor: R-4 1987 cm³, 1 (FWD) või 2 (AWD) el.-mootorit
Koguvõimsus: 146 kW (197 hj)
Käigukast: variaator
Tühimass: pole teada
Telgede vahe: 2640 mm
Pikkus/laius/kõrgus: 4460/1825/ 1620 mm
Tippkiirus: pole teada
Aeg 0–100 km/h: 8,1 s

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht nr 48, detsember 2021

Kõik selle ajakirja lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.