Uudis

14 erilist autot: Porsche avaldas haruldasi ideeautosid, perebussist kõrbemaasturini

Jah, see on Porsche.

Porsche jagas eelmisel nädalal mitmeid kontseptautosid, mida eriti pole avalikult näidatud. Peale internetis avaldatud piltide, saab nüüd osta ka raamatut “Porsche Unseen”, mis kajastab neid autosid ja nende loomislugusid põhjalikumalt.

Kontseptautode mõte on tavaliselt tutvustada autotootja tulevasi disaine või saabuvat tehnoloogiat. Sageli on need lihtsalt ideeautod, kus rõhk on sõnal “idee”.

Porsche avaldatud valikus leidub ideid, kuidas võidusõiduautosid tänavale saada, imeilusaid modernseid visioone vanematest Porsche autodest ja ka üks väga omapärane pereauto.

Porsche 906 Living Legend (2015. a.)

Inspireeritud 1960ndatest pärit Porsche võidusõiduautost 906, mida toodeti ka limiteeritud seeriatootmises tänavalegaalse masinana 50 sõidukit.

Kontseptautol on näha visiooni, kus kaks autot “lükatakse” üksteise sisse. Avaust, mis kahe kere vahele jääb, kabiini taha, kasutatakse teoorias keskmootori jahutamiseks.

Porsche Vision 918 RS (2019. a.)

Porsche 918 Spyder oli üks hüperautode “püha kolmikust”, koos Ferrari LaFerrari ja McLaren P1-ga. Hübriidajam ja alati hea pidamisega nelikvedu.

918 RS kontseptauto mängib ideega, mis saaks, kui ehitaks veel ekstreemsema RS-versiooni. Aerodünaamika on viidud järgmisele tasemele ja teoorias oleks ka jõuallikas omajagu võimsam.

Porsche Vision 920 (2019. a.)

Vision 920 missiooniks oli luua masin, mis liidaks Le Mans’il osalevad LMP-klassi prototüüp ringrajaauto võimekus ja välimus Porsche sportautodega.

Tulemuseks on ekstreemne hüperauto, millel on keskel asuv kokpit, pöörane disain ja võidusõiduautost inspireeritud aerodünaamiline välimus.

Porsche Vision E (2019. a.)

Kui Porsche liitus elektriliste vormelite Formula E sarjaga, oli paljudel disaineritel ja ka inseneridel peas mõte, kuidas saaks võidusõiduautodes leiduvad tehnikat ära kasuada.

Vision E on kerge kaaluga elektriline sportauto, mis on mõeldud ainult ringrajal kasutamiseks.

Porsche 919 Street (2017. a.)

2014. aastal naases Porsche Le Mans’i kestvussõidu LMP1 tippklassi LMP1 919 Hybrid ringrajaautoga. Edukas auto korjas kuulsast 24-tunnisest sõidust nelja aastaga kolm võitu.

Nagu nimi juba reedab, on 919 Street ideeauto potentsiaalsest tänavalegaalsest hüperautost, mis on inspireeritud 919 Hybrid võidusõiduautost.

Porsche 917 Living Legend (2013. a.)

Inspireeritud legendaarsest Porsche 917 võidusõiduautost, mis tõi Saksa autotootale esimese Le Mans’i võidu 1970. aastal. Punase-valgega 917 KH (“Kurzheck” e. lühike saba”) oli lühema kerega variant 917-st.

Ideeauto loodi 2013. aastal, kui Porsche teatas oma naasmisest Le Mans’i LMP1 tippklassi. Tehniliseks inspiratsiooniks oli 918 Spyder hüperauto, mille sarnaseid velgi on näha ka ideeautol.

Porsche Boxster Bergspyder (2014. a.)

Porsche 909 Bergspyder oli 1968. aastal valminud võidusõiduauto, mis loodi võistlema mäkketõusu sõitudel. Ühtlasi oli tegu Porsche ajaloo kergeima võidusõiduautoga, kaaludes vaid 384 kg.

Ülikergest masinast inspireerituna loodi 981 põlvkonna Boxsteri baasil samuti üks kerge kaaluga ideeauto. Ilma katuseta ja vaid ühe istmega sportauto näitas, kui kaugele suudetakse Boxsteri platvormi viia.

Porsche 911 Vision Safari (2012. a.)

Porsche peadisainer Michael Mauer usub, et ükski automark ei suuda segada sportautosid ja tõelist off-road võimekust nii, nagu Porsche. Inspireeritud 1970ndatel Ida-Aafrika Safari rallil osalenud 911 Safari ralliautost, loodi ka 991-põlvkonna 911 sportautost Safari kontsept.

Kõrgendatud vedrustuse ning tugevdatud rattakoobaste ja põhjaga Porsche näitas, et ka tänapäeva sportautodest saab potentsiaalseid Safari-kõlblikke masinaid valmistada.

Porsche Le Mans Living Legend (2016. a.)

Porsche Boxsteri baasil ehitatud kupee ledis inspiratsooni Porsche 550 võidusõiduautost, mis alustas Le Mans’i 24-tunni sõitu 1953. aastal.

Suurim muutus on näha tagasas, kus pikaltlangev kupeelik joon peidab suuremat mootorit kui muidu Boxsteri mudelitel. Potentsiaalset ideeautot viiks edasi 8-silindriline jõuallikas.

Porsche Macan Vision Safari (2013. a.)

Jätkates Safari ralli teemat, loodi aasta pärast 911 Vision Safari kontseptautot ka Macan Vision Safari.

Kõrgemaks tõstetud kompaktne linnamaastur on muudetud pärismaasturiks. Transformatsiooni käigus on kadunud ka 2 ust, muutes Macani 3-ukseliseks off-road masinaks.

Porsche 904 Living Legend (2013. a.)

Eriti kompaktne ja väikse kaaluga sportauto on jällegi saanud inspiratsiooni autotootja ajaloost. Seekord Porsche 904-st, aastast 1963.

Kaaludes alla 900 kg, oleks ideeauto saanud jõuallikaks mootorratta mootori, mille pöörded jõuavad eriti kõrgele. Kontseptauto oli ehitatud samale süsinikkiust monokok platvormile, nagu Volkswageni XL1 eriti ökonoomne diiselhübriid.

Porsche Vision 916 (2016. a.)

1970ndatel ehitas Porsche 916-nimelise prototüübi, mis oli 914 mudeli baasil ehitatud võimsama, 6-silindrilise 911 mootoriga sportauto.

Sarnaselt algse 916 prototüübiga, on ka Vision 916 ideeautol hästi kompaktsed mõõtmed. Tulevikku vaadates kasutaks ideeauto muidugi elektrimootoreid.

Porsche Vision Spyder (2019. a.)

1950ndate Carrera-Panamericana võidsõiduautode ja James Dean’i 550 Spyderi nimega “Little Bastard” uus visioon. Kerge, väike, madal ja kiire. Täpselt nagu ka need samad autod 1950ndatest.

Porsche Vision “Renndienst” (2018. a.)

Kontseptauto peresõbralikust Porschest. Disaineritel oli missiooniks luua futuristlik ja ruumikas sõiduk omapärasete proportsioonidega.

Juht istub auto ees ja keskel, pakkudes ülejäänud reisijatele seega ka rohkem ruumi. Edasiviivaks jõuks on muidugi elekter, nagu tänapäevaselt kohane.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.