Uudis

Brexit: kas Eesti juhiload kehtivad Ühendkuningriikides ka peale Euroopa Liidust lahkumist?

Briti peaminister Boris JohnsonFoto: Andrew Milligan / POOL / AFP / Scanpix Baltics

Eesti vabariigi valitsus otsustas täiendada Brexiti tuleku eel liiklusseadust, et Ühendkuningriigi juhilubade omanikel oleks võimalik ka edaspidi Eestis autot juhtida.

Seadusemuudatus võimaldab pärast Brexitit aastase üleminekuperioodi, et Eestis alaliselt elavate isikute Ühendkuningriigi juhiload ei muutuks kehtetuks.

Enne Brexitit Eestisse elama asunud isiku Ühendkuningriigi juhiluba kehtib pärast Brexitit veel 12 kuud ning selle aja jooksul tuleks juhiloa omanikul see vahetada Eesti juhiloa vastu. Väljavahetamine toimub ilma eksamiteta ning tasuda tuleb vaid riigilõiv.

Aga eestlased Ühendkuningriigis?

Ilmselt on rohkem neid inimesi, keda huvitab vastupidine regulatsioon. Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumist vastati meile, et kuna Ühendkuningriik ühines Viini teeliikluskonventsiooniga, siis turismi vaatest jääb Eesti juhiluba UK-s tunnustatavaks ning Eesti juhiloaga võib seal auto juhtida.

Tänase teadmise juures ei ole vaja ka täiendavalt konventsiooni kohast rahvusvahelist juhiluba. Kuna rahvusvahelise juhiloa nõudmine on aga siseriiklik otsus, ei saa välistada, et UK seda ükshetk ikkagi nõudma hakkab.

Samuti on juhilubade vahetamine siseriiklik küsimus. Tänase teadmise juures võivad Eesti juhilubade omanikud UK sõitmist jätkata, kuid see olukord võib muutuda lähtuvalt sellest, kas UK lahkub EL-st leppega, mis tingimustel või lahkub sootuks leppeta.

Seega ei oska hetkel ka öelda, mis saab olema lõplik lahendus aga kõige ajakohasema info leiab UK pädeva asutuse kodulehelt.

Seega kokkuvõttes võib öelda, et Eesti juba enda poolt tegutseb, aga brittidel on ilmselt palju olulisemaid probleeme hetkel vaja lahendada, kui juhilubadega seonduv.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.