Uudis

Eesti elektriauto ostutoetus oleks meie regiooni üks kõige kõrgemaid

Elektriautod Oslo elurajoonis.Foto: Geenius Meedia

Mullu sügisest saadik on riik töötanud elektriautode ostutoetuse kallal. Ostutoetust väljatöötav keskkonnaministeerium on öelnud, et kokku eraldab riik selleks 1,2 miljonit ning ühe auto pealt saab toetust 5000 eurot, mis tähendaks, et kokku toetab riik 240 elektriauto ostu.

Võrreldes ühe auto eest makstavat toetust oleks Eesti riigi poolt kavandatav regiooni üks suurimaid. Ei Soome, Läti, Leedu ega Taani maksa elektriautode ostjatele nii suuri toetusi. Pea 600 euroga teeb aga eestlaste plaanile ära Rootsi, kus ühe auto pealt makstakse 60 000 Rootsi krooni ehk ligikaudu 5600 euro suurust toetust.

Rahalist toetust jagatakse ka Soomes, kus see on ühe auto pealt 2000 eurot. Kui jätta ühe auto pealt makstav summa kõrvale ja võrrelda kogusummat, mis on riik valmis ostutoetusena jagama on Soome teistest pika puuga ees. Praeguste plaanide kohaselt on kuni 2021. aastani soomlased valmis iga-aastasel elektriautode ostutoetuseks eraldama kuus miljonit eurot.

Lätis, Leedus ega Taanis ei maksta riigi poolt auto ostmiseks ühtegi eurot ega krooni. Elektriauto soetanud lätlased on aga priid automaksust, mis arvutatakse auto poolt eraldatavatest heitgaaside kogusest ning on keskmiselt 100-200-eurone aastane väljaminek.

Sarnast automaksust priiks saamist või märgatavat soodustust pakutakse ka Taanis, kuid sealne süsteem muutub iga aastaga ning põhiliselt tõstetakse sisepõlemismootoriga autode makse ning elektriautode omi hoitakse paigal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.