Elektriautode maratonsõidu võitsid Eesti meeskonnad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Pilt on illustreeriv.Foto: Urmas Luik, Pärnu Postimees / Scanpix Baltics

10 riiki läbinud elektriautode võidusõit Electric Marathon Tallsinki – Monte Carlo 2018 osutus eestlaste edukaks ning koju mindi esikohaga kahes kategoorias.

Viimase etapi ja ühes sellega võidukarika ülikoolide arvestuses võitis Tallinna Tehnikakõrgkooli meeskond koosseisus Robert Arlet Uusna ja Mart Pärtel Nissan Leaf EV roolis. Vabaklassi kategoorias oli parim Eesti ekipaaž koosseisus Avo Väliste ja Kaido Sõmer autoga Tesla Model S.

Monte Carlos toimunud pidulikul autasustamise tseremoonial andsid auhinnad üle F1 maailmameister Nico Rosberg ja Monaco vürst Albert II Fondi asepresident Bernard Fautrier.

Ülikoolide arvestuses saavutas Eesti meeskonna järel teise koha Kaliningradi ülikoolide ühendmeeskond, kolmandal kohal lõpetas Keio ülikooli meeskond Jaapanist. Neljas ja viies olid Soomet esindavad Aalto ülikool ja Kagu-Soome rakenduskõrgkool (XAMK) Kotkast ning kuues Monaco rahvusvahelise ülikooli naiskond.

Vabaklassis saavutas teise koha eelnevate elektriautode ralli kahekordne võitja Team Särtsuauto meeskond Eestist ja kolmanda koha Tšehhi meeskond. Elektriautoks ümber ehitatud ja Eestit esindav Pobeda M20 jõudis väärikalt finišisse ning oli neljas.

Kokku osales erinevatel etappidel 48 meeskonda 10 erineva automargiga, kogudistantsil oli meeskondi 10.

Kõige suurem probleem oli muidugi laadimine

Toomas Arike Team Särtsuautost kommenteeris, et kuna võistlusautosid oli palju, kujunes keerukaks eelkõige akude laadimine.

„Kuna konkurents oli tihe, samas ka eksimusi palju, polnud meil sageli aimu isegi sellest, kes etappidel kogutud punktisummas liider oli. Päevad olid 16 tundi pikad ja kohtunikud jõudsid vaevu kokku arvutada etappide tulemusi. Samuti ei teadnud me ralli lõppfaasi, kus ja kuidas saame laadida üliõpilasmeeskondade autode akusid, seda eriti viimastel etappidel Prantsusmaal,“ rääkis Arike.

Nico Rosberg sõnas, et vaatamata positiivsetele arengutele uute tehnoloogiate maailmas pole kaugeltki lihtne reisida Euroopa teedel elektriautodega. Taristule juurdepääs on enamikes riikides keeruline, sageli avatud ainult paiksetele klientidele ning ka laadimiskohtade hulk ei vasta igal aastal üha kasvavale elektriautode hulgale Euroopa teedel.

“Tean omast kogemusest kui raske on sõita “0” auto järel kiiruspiiranguid järgides,” lisas Rosberg.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.