Ferrari SF90 XX Stradale on ekstreemne tänavalegaalne superauto, mis saab üle 1000 hj

Pildid: Ferrari

Itaalia superautode tootja hetkel võimsaim keskmootoriga SF90 Stradale on kõike muud kui aeglane, pakkudes hübriidajamis kokku 1000 hj ja kiirendades 0–200 km/h vaid 6,7 sekundiga. Kuid Ferrari insenerid olid kindlad, et saaks karmimaks ja paremaks: nii sündisid SF90 XX Stradale ja Spider.

Ferrari XX-nimelised erimudelid on eksisteerinud alates 2005. aastast, kui Enzo baasil valmistatud FXX nägi ilmavalgust. Hiljem tulid veel järgi 599 XX ning LaFerrar põhjal ehitatud FXX-K ning kõigist kolmest mudelist on ilmunud ka eriti haruldased Evo mudelid.

Nüüd on järg SF90 Stradalel, mille baasil arendas Ferrari välja nii SF90 XX Stradale ja lahtise katusega SF90 XX Spider. Mõlemad mudelid on esimesed XX mudelid, mis on ka tänaval legaalsed ja Spider variant on esimene katuseta masin, mis kannab mudeli tähistust XX.

Tehnilised andmed on autodel sisuliselt samad. 4-liitrine, kahe turboga V-8 mootor toodab 797 hj (586 kW) ja 804 Nm, millele lisandub veel kolme elektrimootori 233 hj (171 kW), moodustades koguvõimsuseks 1030 hj ehk 30 hj rohkem, kui tavaline SF90.

Kiirendusaeg seisust nullist sajani on vaid 2,3 sekundit, olles identne tavalise SF90 stradalega. Topelt suurema kiiruse saab SF90 XX Stradale kätte aga 6,5 sekundiga ja kabriolett variant jõuab sinna 0,2 sekundit aeglasemalt. Maksimum kiirus on nii kupeel kui ka kabrioletil 320 km/h.

SF90 XX saab ka Ferrari F1 autodest inspireeritud “extra boost” funktsioon, tänu millele väljutavad elektrimootorid maksimum võimsuse just kurvidest väljudes. Seda saab kasutada superauto “kvalifikatsiooni” sõidurežiimis.

Selgelt suuremad muutused on toimunud auto välimuses, kus tõhus ja surujõudu genereeriv aerodünaamika on muutnud SF90 XX autod palju agressiivsemaks. Märkimisväärseim lisand on suur tagatiib, mis on esimene fikseeritud tagatiib tänavalegaalsel Ferraril, pärast legendaarset F50-t, aastal 1995.

Uued aerodünaamika lahendused on parandanud ka auto jahutamist ja õhuvoolu, kuid muidugi on ennekõike tähtsaim sõiduki stabiilsus suurtel kiirustel. Sellele aitavad kaasa ka jäigemad vedrud ja amortisaatorid, mis vähendavad auto kere kaldumist 10% võrra.

Eesmised pidurikettad on uue disainiga, mis peaks kaasa aitama jahutusele ja tagumised kettad on suuremad, 390 mm-se diameetriga. Ferrari on lisanud ka ABS EVO süsteemi, mis tagab parima pidurduse suurtel kiirustel ja agressiivsetel pidurdustel, mida kohtab just ringrajasõidul.

Võiks loota, et SF90 XX mudelid on ka kergemad tavalistest SF90 variantidest, mida nad ka on, kuid mitte väga palju. Kupee kaalub 1560 kg ja katuseta variant 1660 kg, mis on vaid 10 kg kergem, kui mõlema SF90 baasmudelid.

Interjöör on siiski suuresti väga sarnane algse SF90 mudelitele. Kuna tegemist on siiski tänavalegaalsete masinatega, siis juhi keskkonda liiga askeetlikuks ajada ei saa. Siiski omavad SF90 XX mudelid kõige kergemaid istmeid, mis ühelgi tänavalegaalsel Ferraril siiani olnud.

Ferrari SF90 XX Stradale ja Spider hinnad algasid vastavalt 770 000 eurost ja 850 000 eurost. Just nimelt “algasid”, kuna kõik autod on juba maha müüdud autotootja kõige ustavamatele klientidele. Kupeesid toodetakse 799 sõidukit ja katuseta SF90 XX Spidereid kõigest 599 masinat.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.