McLaren F1 superauto saab peagi järje, aga miks on sellel taga tiivik?

McLaren F1 on siiani üks 1990ndate legendaarsematest ja kallimatest superautodest. Pöörase masina kontsepti ja disaini looja, kelle silme alt käis läbi iga väiksemgi detail, oli britt Gordon Murray. Nüüdseks on tal uus ettevõte nimega Gordon Murray Automotive (GMA) ja nad on valmistuvad uue superauto tutvustamiseks: T.50.

Esimesena jääb muidugi silma auto tagaosas olev suur tiivik. Selle eesmärgiks on kiirendada autot läbivat õhuvoolu, parandades nii jahutust kui ka aerodünaamikat. Viimase eesmärk on suurendada surujõudu, mis autot teel aitab hoida.

Aerodünaamikal saab valida erinevaid seadeid

Õhku,mis voolab erinevatest õhuvõtuavadest sisse kiirendatakse, et see läbiks autot kiiremini ja väljuks suurema hooga tagadifuusori juurest. Lisades siia juurde ka aktiivse aerodünaamika, peaks autol olema pidamist küll ja veel.

Aktiivse aerodünaamka süsteemil on 4 erinevat režiimi pakkudas maksimaalset pidamist kuni võimalikult “libeda” autoni, et saavutada tippkiirus. Kere ehituses on kasuatud ka rohkelt süsinikkiudu, et saavutada kerge 980-kilogrammine kaal.

Hämmastavalt väike kaal

Kuigi siiani on T.50 paljuski saladuskatte all, on GMA avaldanud mõned tehnilised andmed, mis vihjavad, kui metsik nende sõiduk olema saab.

Ennekõike tõmbavad tähelepanu järgmised märksõnad: vabalthingav V12, manuaalkast ja 980 kg kaal. Ilmselgelt on tegemist sõidukiga, mis on tehtud (metsiku) sõidu nautimiseks.

Vabalthingav 680-hobujõuline, 4-liitrine, V12 mootor on ehitatud spetsiaalselt Cosworthi poolt ja GMA T.50-ne jaoks. Jõuallika piiraja on 12 100 pöörde juures. Sarnaselt Ferrari F50-ga, on mootor jäigalt kinnitatud auto süsinikkiust kandmiku külge, olles osa auto konstruktsioonist.

Hübriidsüsteem ja kolm istet

Juures on ka 48-voldine tagasihoidlik hübriidsüsteem, mida kasutatakse valdavalt jahutuse ja aktiivse aerodünaamika jaoks. Teatud tingimustes võib hübriidsüsteem lisada 30 hj ka V12 jõuallika võimsusele.

Kõige tähtsam ja tõeline McLaren F1-vääriline detail on aga auto interjööris. Kuigi selle disaini ei ole avalikkus veel näinud, on teada, et juht istub autos keskel. Lisaks on juhist natuke tagapool mõlemal küljel kaks istet kaasreisijatele.

GMA T.50 superautot ehitatakse kokku 100 masinat ja tootmine algab plaanide kohaselt 2022. aasta alguses. Hind pole veel lõplik, kuid eeldatavasti maksab sõiduk üle 2 miljoni euro. Gordon Murray on kinnitanud, et tuleva aasta maikuus avaldatakse superauto täielikult.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.