Mercedese mudelivalikusse lisandus 800-hobujõuline S-klass

Luksusedaanide lipulaeva valikus on nüüd uus mudel S 63 E Performance, mis ühendab AMG neljaliitrise V-8-biturbomootori, AMG hübriidmootori ja AMG uuendatud eriti võimeka aku (HPB 150). Viimane põhineb otsejahutusega HPB 80 aku elementidel, mille mahutavus 6,1 kWh on kasvanud 13,1 kWh-le. See pikendab elektrilise sõiduulatuse kuni 33 kilomeetrile.

Jõuallika fookuses pole siiski elektriline sõiduulatus, vaid oma klassi suurim võimsus. Uue AMG sedaani 590 kW (802 hj) ja 1430 Nm tagavad aja 0–100 km/h 3,3 sekundit, valikvarustusena on tippkiirus 290 km/h.

140 kW (190 hj) arendav elektrimootor on paigutatud tagasilda, kus see on integreeritud elektrilise käiguvahetusega kahekäigulise käigukasti ja elektrooniliselt juhitava piiratud libisemisega diferentsiaaliga. Tagasilla kohal asuv aku annab pidevat mehaanilist võimsust 70 kW ja mehaanilise tippvõimsuse 140 kW (kümneks sekundiks). Väline laadimine toimub 3,7 kW pardalaadijaga vahelduvvooluga laadimisjaama, wallbox-seinalaadija või tavalise pistikupesaga.

AMG 400-voldise aku võimekuse aluseks on otsejahutus: elektrit mittejuhtival vedeliku põhinev kõrgtehnoloogiline jahutusvedelik voolab ümber aku 1200 elemendi ja jahutab neist igaüht eraldi. Liiga külm või liiga kuum aku kaotab ajutiselt märgatavalt võimsust või tuleb võimsust piirata, et liiga kõrge temperatuur akut ei kahjustaks.

Seega on aku ühtlasel temperatuuril otsustav mõju aku tööle, kasutueale ja ohutusele. Tavalised jahutussüsteemid, mis kasutavad ainult õhku või jahutavad kogu akut jahutusvedelikuga kaudselt, jõuavad kiiresti oma piirideni. Kui termoregulatsioon ei toimi optimaalselt, on oht, et aku vananeb enneaegselt.

Elektrimootor on varustatud püsimagnetitest valmistatud õõnsa rootoriga, seega sai selle paigaldada ümber vasakpoolse veovõlli. Lisaks reguleeritakse tundliku juhtimise abil kahekäigulise käigukasti tööd. See tähendab, et EDU-s (electric drive unit) olev ülekanne ei vaja üldse mehaanilist sünkroonimist. Tänu sellele saab elektrimootori antavat pöördemomenti kasutada ka suuremal kiirusel.

Elektrimootori maksimaalne pöördemoment on kasutatav alates esimesest mootoripöördest, kuid see langeb kõrgematel pööretel. Seetõttu lülitatakse tagasillas suuremal kiirusel sisse teine käik, mis langetab elektrimootori pöördeid, nii et see suudab sisepõlemismootorit toetada kogu kiirusvahemikus.

Sõidurežiime on lausa seitse: “Electric”, “Comfort”, “Battery Hold”, “Sport”, “Sport+”, “Slippery” ja “Individual”. Üks asi on siiski sõltumata sõidurežiimist sama: kick-down funktsiooniga on elektrimootori tippvõimsus alati lihtsalt kasutatav. Haptilisel gaasipedaalil on selgelt tuntav survepunkt, mille juht peab oma jalaga ületama.

S 63 E Performance on oma turusegmendi ainuke mudel, millel on aktiiv-mootorikinnitused. Spetsiaalsed laagrid lahendavad konflikti mugavuse tagava mootori ja kere pehme ühenduse ning optimaalse sõidudünaamika tagamiseks vajaliku jäiga ühenduse vahel: mootoripatjade jäikust reguleeritakse astmeliselt vastavalt sõidutingimustele.

Auto andurid tuvastavad nii sõiduolukorra kui ka sellest tuleneva mootori vibratsiooni ning edastavad selle teabe juhtseadmele. See reguleerib mootori ja kere ühenduse jäikust. Sellise lahenduse suurim eelis on veelgi suurem erinevus dünaamika ja mugavuse vahel.

AMG Speedshift MCT 9G käigukastis (multi-clutch transmission) asendab hüdrotrafot märgsidur. See vähendab massi ja optimeerib tänu väiksemale inertsile reageerimist gaasipedaalile, eriti äkilisemal kiirendusel ja koormuse muutumisel. Tarkvara häälestus tagab kiired käiguvahetused ja vajadusel ka mitme käigu allavahetuse.

Et alati tagada dünaamiline sõidukogemus, starditakse kõigis sõidurežiimides esimese käiguga. Olemas on ka Race Start funktsioon, mis tagab paigaltvõtul optimaalse kiirenduse. Manuaalrežiimis “M” reageerib käigukast juhi algatatud käiguvahetusele viivituseta ja täpselt ning vahetab käiku välkkiirelt.

AMG Performance 4MATIC+ nelikvedu ühendab erinevate veoskeemide eelised: täielikult kohanduv pöördemomendi jaotus esi- ja tagasillale tagab optimaalse veojõu pidamise piiril. Juhid saavad maksimaalsele sõidustabiilsusele ja ohutusele kindlad olla igas olukorras: kuival, märjal ja lumel. Üleminek tagaveolt nelikveole ja vastupidi toimub pidevalt keeruka maatriksi alusel, mis juhib terviklikult kogu auto süsteemide tööd.

Tavapäraste jäikade stabilisaatorvarraste asemel kompenseerib AMG Active Ride Control kereliigutusi elektromehaaniliselt. Selleks on esi- ja tagatelje stabilisaatorvardad jagatud kaheks osaks, mille keskel asub kolmeastmelise planetaarülekandega elektromehaaniline ajam. Kui teekate on ebatasane või sõidustiil mõõdukas, eraldab ajam stabilisaatori pooled, lisades sõidumugavust. Dünaamilisel sõidul, näiteks kurvilisel teel, ühendatakse pooled ja need stabiliseerivad autot.

Lisaks kurvides kaldumise vähendamisele võimaldab see lahendus täpsemalt häälestada ka roolisüsteemi tööd ning reageerida koormuse muutumisele. Lisaks suurendab see sõidumugavust otsesõidul, sest näiteks ühel teepoolel olevate konaruste mõju summutatakse.

Ekstreemsele võimsusele ja dünaamikapotentsiaalile vastab ka standardvarustusse kuuluv AMG komposiitpidurisüsteem, milles kasutatakse kuuekolvilisi fikseeritud pidurisadulaid esi- ja ühekolvilisi ujuvpidurisadulad tagasillas. Esimesed pidurikettad on mõõdus 400 x 38 millimeetrit, tagumised 380 x 32 millimeetrit.

Esmakordselt kannab S-klassi sedaan AMG-le omast vertikaalsete ribide ja suure keskembleemiga radiaatorivõret. Varem kasutatud Mercedese täht on asendatud hõbekroomi/musta värvi AMG embleemiga. Lisaks iseloomustavad eestvaadet lennukitiivakujuline esipõll, suured külgmised õhuavad ning funktsionaalne aktiivaerodünaamika.

Külgvaates on eriti pilkupüüdvad kuni 21-tollised AMG sepisveljed ja AMG-le omased laiendid. Tagaosa ilmestavad 63-mudelitele iseloomulikud elemendid, nagu näiteks trapetsikujulised topelt-summutiotsad ja pikiribide ning hajutiplaadiga difuusor.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.