Õpilasi ei lubata pärast autokooli sõidutundide läbimist eksamile, ministeerium selles probleemi ei näe

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Mihkel Maripuu, Postimees / Scanpix Baltics

Geeniuse autoportaaliga on rääkinud mitmed autokoolis olevad õpilased, kes on avaldanud imestust, et neid ei lubata pärast kohustusliku arvu sõidutundide läbimist autokooli sõidueksamile. Ministeeriumi hinnangul on selline praktika aga seadusega lubatud.

Õpilastel on kohustuslik läbida 22 sõidutundi, millele järgneb enamasti autokooli sõidueksam. Kui see on edukalt läbitud, siis saab sooritada maanteeametis teooria- ning sõidueksami.

Paljud õpilased ei saa aga 22 tunni möödudes eksamit sooritada, kuna autokool leiab, et oskused ei ole veel piisavad ning sõidutunde tuleb juurde osta.

See praktika ei ole tavapäratu

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi veondus- ja liiklustalituse osakonna juhataja Sander Salmu sõnas Geeniusele, et sõiduõppe puhul ei ole otseselt ette nähtud, et pärast minimaalsete õppetundide läbimist peab koolitaja lubama isiku autokooli eksamitele.

Salmu sõnul on esmaõppe puhul seatud kindlad oskused ja hoiakud, mille juhikandidaadid peavad koolituse käigus omandama.

“Seatud eesmärkide saavutamise eest vastutab mootorsõidukijuhi koolitaja, kellele on jäetud otsustusõigus, mis hetkest on inimene omandanud piisavad oskused koolituse lõpetamiseks, sealhulgas koolieksamil osalemiseks või kas koolitusasutus üldse kasutab eksameid juhi kandidaatide oskuste hindamiseks,” rääkis Salmu.

“Kohustust eksamite korraldamiseks koolitajal ei ole,” sõnas ta.

Salmu lisas, et koolitaja esmane huvi on pakkuda õpilasele piisavas mahus koolitust, et inimene omandaks vajalikud teadmised ja oskused, läbiksid maanteeametis liiklusteooria- ning sõidueksamid ning saaksid iseseisvalt liikluses hakkama.

“Tuleb arvestada, et õiguslikult ette nähtud 22 sõidutundi on minimaalne maht, mille puhul võib eeldada, et õpilane on omandanud piisavad oskused liikluses iseseisvalt hakkama saada,” ütles ta.

Õpilased on erineva ettevalmistusega

Autokoolide üldine kogemuse näitab, et inimesed on väga erineva õppimisvõime ning eelneva liikluskogemusega, mistõttu tihti ei omandata minimaalse sõidutundide arvuga piisaval määral sõiduoskusi.

Salmu märkis, et seetõttu ei ole olukord, kus koolitaja leiab, et minimaalse sõiduõppe läbimisega ei ole veel juht saavutanud piisavat sõiduoskust, midagi tavapäratut.

“See on ka riigi huvi, et koolitajad ei lähtuks üksnes ette nähtud minimaalsetest õppemahtudest ega saadaks isikud Maanteeameti eksamitele lootuses, et ehk õnnestub eksamid kuidagi edukalt sooritavad, vaid veenduksid enne koolitustunnistuse väljastamise piisavas õppes,” seletas ta.

Tarbijakaitseseadusi ei tohi unustada

Siiski märkis Salmu, et koolituse korraldamine on vaadeldav tavapäraselt teenuse pakkumisega, seega peab koolitaja järgima tarbijakaitsele suunatud nõudeid.

Kui inimene tunneb, et tema õigusi on rikutud, on alati võimalik kaebusega pöörduda kas tarbijakaitseameti või maanteeameti poole ning paluda abi.

Samuti võib uurida mõnest teisest autokoolist õppesõidu tegemise võimalusi, et saada erapooletu hinnang oma sõiduoskusele. Kui erapooletu hinnang sõiduoskustele on positiivne, saab esitada oma autokoolile pretensiooni.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.