Palju õnne sünnipäevaks: Scania sai 130!

Fotod: Scania

2021. aastal täitus 130 aastat esimese Scania sõiduki sünnist. Scania 130-aastasest ajaloost leiab saavutusi, mis on märkimisväärsed kogu transpordivaldkonnas – alates esimesest Rootsis ehitatud autost 1897. aastal kuni unikaalse moodulsüsteemini, mis muutis kogu turgu.

Scania ajaloo olulisemad verstapostid:

1891: Asutatakse ettevõte Vabis (Vagnfabriksaktiebolaget), mille peamised tooted on lahtised kaubavagunid, pagasivagunid, reisijatevagunid ja hobutrammid. Södertäljesse rajatakse uus tehas ja töökojad.

1897: Valmib esimene täielikult Rootsis ehitatud auto.

1900: 1896. aastal asutas Inglise jalgrattatootja Humber & Co Malmös tütarettevõtte. Neli aastat hiljem omandab selle vastloodud Rootsi ettevõte Maskinfabriksaktiebolaget Scania (ladina keeles Skåne, Rootsi lõunapoolseim provints). Uus ettevõte laiendab oma tootevalikut ning peagi alustab tehas veokite tootmist.

1902: Valmib esimene veok. See suudab vedada 1,5 tonni lasti ja tippkiirus on 12 km/h.

1905: Scania esimene tööstusmootor tarnitakse Rootsis Stockholmi tuletõrjebrigaadile ja paigaldatakse veepumbale. Mootori näol on tegu 24 hj 4-silindrilise agregaadiga.

1911: Liidetakse Maskinfabriksaktiebolageti Scania ja Vagnfabriksaktiebolaget luuakse Scania-Vabis, mille peakontor kolib Söderteljesse, kus toimub mootorite, sõiduautode ja kergveokite arendus ja tootmine. Malmös aga toodetakse veokeid ja muid raskesõidukeid.

1921: Majanduslikud raskused. Esimese maailmasõja järgsel majanduslangusel on Scania-Vabisele tõsine mõju. Täiendavat kapitali pakub Enskilda Bank, mis kuulub Rootsi juhtivate töösturite Wallenbergide perekonnale.

1932: Esimene “Bulldog” buss. Kui 1930. aastatel veokite müük langeb, muutub Scania-Vabis veokitootjast bussitootjaks, mis toodab ka üksikuid veokeid ja eraldiseisvaid mootoreid.

1934: Viimane kahjumis lõpetatud aasta. Pärast seda on Scania enam kui kaheksa aastakümmet teatanud igal aastal kasumist.

1939: Esimene ühtne mootor – “Royal”. See on esimene mootor, mis kasutab standardseid komponente, tähistades Scania moodulsüsteemi sündi.

1951: Scania-Vabis on esimene diiselmootorite tootja maailmas, kes rakendab turbotehnoloogiat seeriatootmises.

1961: Scania-Vabis toob turule esimese ülelaadimisega 10-liitrise DS10 veokimootori. Teedele hakkavad ilmuma esimesed 75. seeria veokid, millel on “Super” märgis.

1969: Legendaarse V8 tutvustus – uus 350 hj 14-liitrine turbomootor oli tollal Euroopa võimsaim veokimootor.

1969: Scania-Vabis ühineb Rootsi auto- ja lennukitootja Saabiga, moodustades uue ettevõtte Saab-Scania. Veokitel ja bussidel võetakse kasutusele uus kaubamärk SCANIA.

1980: GPRT-sarja (2-seeria) tutvustamine. See on ettevõtte esimene täielikult modulaarne seeria.

1989: Esimesed etanoolibussid. 1980. aastate lõpus kehtestati Euroopas esimesed heitgaase reguleerivad standardid. Scania töötas välja etanoolikütusel töötava mootori.

1993: Scania Retarder teeb ajalugu. Armatuurlauale paigaldatud hoova või piduripedaali abil juhitav automaatne kiiruse reguleerimise seade. Klassikaliste pidurite kasutamist saab vähendada kuni 75 protsenti.

1995: Avalikustatakse 4-seeria. Selliseid suuri muudatusi teeb Scania-sugune tootja vaid iga viieteistkümne aasta tagant.

1995: Scaniast saab taas sõltumatu ettevõte, kuna Saab-Scania jaguneb kaheks ettevõtteks. Scania klassikaline logo koos pedaalivända ja griffiniga naaseb kaasaegsel kujul.

2004: R-seeria ja PRT-sarja turuletoomisega algab ajastu, kus erinevate kabiinimudelite identiteet on selgem.

2006: Uus busside põlvkond. Scania pakub linnadevaheliseks, linnasiseseks ja turismiliikluseks bussivalikut, mis töötab diisli- või taastuvkütustel.

2011: Scania otsustab paigaldada Scania Communicatori standardvarustusena kõikidele Euroopas müüdavatele sõidukitele.

2011: Kaks aastat enne seadusandlikku tähtaega tutvustab Scania Euroopa esimesi Euro VI veokeid.

2014: Scaniast saab Volkswageni kontserni tütarettevõte.

2016: Uue põlvkonna veokid.

2017: Esitletakse XT-seeriat. Tugevdused rasketeks töödeks näiteks ehituses ja metsanduses. Samuti tutvustatakse mitmeid täiendavaid kabiinide versioone, sealhulgas P- ja G-seeriat, mis on paigaldatud raamil madalamale, et lihtsustada autosse sisenemist.

2018: Transpordisektori elektrifitseerimise arengu kiirendamiseks teatab Scania 10 miljoni euro suurusest investeeringust partnerlusse Rootsis asuva akuelementide tootja Northvoltiga.

2018: 2015. aastal loodud Volkswagen AG ettevõte Volkswagen Truck & Bus GmbH, mis koondas oma kaubamärgid Scania, MAN ja Volkswagen Caminhões e Ônibus ning kuhu 2016. aastal lisandus digibränd RIO, saab nimeks TRATON GROUP.

2020: Scania esitleb oma esimest täielikult elektrilist veokit, mille sõiduulatus on kuni 250 km.

2021: Hübriid- (HEV) ja pistikhübriidveokid (PHEV), mida saab valida erinevate jõuülekande- ja laadimisvõimalustega.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.