Uudis

Reeglitest ükskõik: Tulika sõidukeid matkivad taksoärikad lollitavad Tallinna tuiksoontel kliente

Tulika taksot ahviv auto.Geenius

Tallinna linnas turistide lemmikkohtades ringi vaadates jäävad eriti hästi silma valged autod, mis üritavad järele teha Tulika takso logosid ja kaubamärke. Üks selline koht, kus säärase äripraktikaga taksod tegutsevad, on populaarne Viru tänava ots.

Linn lõpetas mullu oktoobris Viru tänava taksopeatuse rendilepingu Tulika Taksoga ära ja andis selle kohta hübriid- ja elektriajamiga autode käsutusse. Tasub mainimist, et artikli fotole püütud sõiduk on Seat Alhambra, mida pole hübriid- ega elektrimootoriga kunagi toodetud, lisaks märkab seal kohas ka muid tavamootoritega autosid.

Esmapilgul näevadki valged taksod välja nagu Tulika sõidukid. Järele on tehtud kollase ja mustaga logo (väikeste erinevustega), valge värv ja nii tahetaksegi jätta mulje, et tegu on just Tulika sõidukitega. Taksode lähemal uurimisel näeb, et nn “Tulika” logo üleval on väga õrnalt näha enamasti kellegi nimi, ehk siis ilmselt on tegu FIE-dega.

Millalgi viimaste kuude jooksul on mitmele säärasele taksode katusele ilmunud ka suur plafoon (vaata artikli fotot), mis sarnaneb reklaamtahvlile. Meenutuseks, et Tulika hakkas oma taksode katustel reklaamtahvleid kasutama kevadel.

Magus koht isutab rikkujaid

Konkreetselt pildile saadud Tulika logosid ja värve kopeeriva auto kohta ütles Mupo pressiesindaja Meeli Hunt, et tegelikult puuduvad sel autol üldse seadusega kehtestatud takso tunnused. “Tegelikult on nad taksod, neil on olemas ka kõik dokumendid, aga selle koha peal ei tohi takso seista. Sellepärast on taksotunnused ka eemaldatud,” sõnas ta.

Seaduse järgi peab taksodel olema järgnevad välised tunnused: sõiduki katusel peab olema plafoon, mille esiküljel on sõna TAKSO, tagaküljel ettevõtja ärinimi ja telefoninumber. Parempoolse tagaukse aknale peab olema paigaldatud teenuste hinnakiri.

Aga kas siis sellised kergelt nahaalsed taksod võivad vabalt Viru tänaval tegutseda? Hundi sõnul on sealne taksopeatus antud elektri- ja hübriidajamiga taksode kasutusse ja olenemata firmast võivad kõik seal seista, kellel on vastav auto. “Me käime igapäevaselt seal olukorda kontrollimas ja ikka juhtub, et mõni tavatakso sinna trügib,” ütles ta.

Hunt lisas, et tegemist on väga “magusa” taksopeatusega ja sellepärast ka palju riskijaid. “Aga ega me ei jäta ja kontrollime, kui vähegi vaba ressurssi on. Meie kõigil patrullidel on Viru ja Aia tänava rist igapäevases kontrollnimekirjas ning kui keegi patrullist mööda sõidab, siis sõidetakse ka sealt läbi.”

Tulika: kopeerijad muutuvad aina julgemaks

Tulika Grupi juhatuse esimehe Mati Saare sõnul on Viru tänava otsa mitteametlikul taksopeatusel hetkel kuldsed ajad, sest eelmise aasta oktoobris lõpetas Tallinna linn lepingu, mille järgi tohtis Viru tänaval teenindada ainult Tulika takso. “Selle tulemusena kadus mainitud taksodel kõrvalt ära meie näol tugevasti häiriv konkurent,” ütles Saar.

“Kahtlemata ei suuda nn “valgetele taksodele” konkurentsi piisavalt pakkuda seal valdavalt mitte esimese nooruses seisvad Toyota Prius hübriidid, igaüks erineva hinnaga,” sõnas Saar.

“Teatud taksoautode kogunemine väljaspool linna poolt ametlikku taksopeatust Viru tänava alguses omab pikaajalisi traditsioone ning on üks paremini organiseeritud ja loogiliselt tegutsevaid taksojuhtide seltskondi,” kirjeldas Saar sealset äripraktikat. “Kuigi sinna on erinevatel aegadel paigaldatud erinevaid keelavaid liiklusmärke, pakutakse taksoteenus seal häirimatult juba kauem kui kümme aastat.”

Saare sõnul muutuvadki häirimatu tegutsemisega tulemusel märgatud taksod järjest julgemaks. “Seega ongi loogiline, miks muutuvad teile silma jäänud taksod järjest valgemaks ja suuremaks ja miks ilmub esiustele järjest rohkem kollast värvi,” sõnas ta.

Konkreetselt suurte plafoonide ilmumise kohta arvab Saar, et põhjus on pigem turunduslik. “Nad tahavad olla võimalikult kaugelt välisturistidele nähtavad ja sellega saada eelis taksopeatuses seisvate taksode ees,” ütles ta.

Saar lisas, et linna otsus anda Viru tänava taksopeatus elektri- ja hübriidtaksodele on suures pildis õige suund, kuid küsitav on see, kas otsuse tulemusena muutus taksoteenus kvaliteetsemaks ja õiglasemaks. “Sellele annab vastuse klientide tagasiside,” lõpetas ta.

Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.