Suur (linna)maasturite edetabel: kuidas ja miks me kõik Eestis müüdavad 101 autot paremusjärjestusse panime?

Edetabel: 3 kõige paremat maasturit, mida hetkel osta saad
Edetabel: kuni 30 000 eurot maksvad maasturid
Edetabel: kuni 50 000 euro maksvad maasturid
Edetabel: üle 50 000 euro maksvad maasturid

Kõikide Eestis hetkel müüdavate džiipide edetabelisse panemine oli juba lähteülesandena keeruline. Kui kandidaadid olid lõpuks tabelisse löödud, selgus, et neid autosid, mida me peame maastikuautoks, ükskõik kas päris- või linna-, on uskumatult palju. Kusjuures kohe alguses panime paika, et me ei erista tavalisi ja sama mudeli kupeeliku kerega versioone.

Samuti läksid elektriautodest kirja ainult need, mis olid täiesti eraldi mudelid, mitte tavaauto elektrilised versioonid. Kastikad kui ideaalis ikkagi tarbesõidukid jäid üldse välja ja said lihtsalt eraldi rubriigi. Tulemus? Isegi pärast seda oli autode koguarv 101. Kuidas neid edetabelisse sättida? Mida arvestasime ja millest hindamisel lähtusime? Mida selline tabeli üldse näitab?

Edetabeli koostasid värskelt ühe katuse alla kolinud Eesti suurima autoportaali Autogeeniuse ja suurima paberkandjal autoajakirja Autolehe ajakirjanikud: Tarmo Tähepõld, Tõnu Korrol, Margus Pipar, Kristjan Ojang ja Karl-Erik Idasaar. Esmase järjestuse koostamisel aitas ka Autolehe endine pikaaegne peatoimetaja Kristjan Sooper.

Hinnaklassid

Esimene suur vaidluskoht oli hinnaklasside jaotus ning kindlasti on edetabelis autosid, mis jäävad väga piiri peale: baashinna järgi kuuluksid justkui ühte klassi, aga kui valida natuke parem varustus või võimsam mootor, on juba järgmises. Kõige mõistlikum oli teha kolm klassi: soodne, keskmine ja kallis.

Soodsate hind lõpeb 30 000 euro juures, hõlmates suure osa populaarseid mudeleid ja müügihitte. Keskmise klassi hinnapiir küündis 50 000 euroni, mille eest saab valida rohkem luksust, suurust või hoopis sportlikkust. Kõik, mis lisandub autole üle 50 000 euro hinnaklassis, on juba mõnes mõttes liialdus: liiga suur, liiga võimas, liiga luksuslik.

Lähtusime automüüjate kodulehtedel olnud baashindadest märtsis ning jätsime arvestamata kampaaniad. Baashinnaga autot teadagi keegi naljalt ei osta, aga kuna see on nii põhimõtteliselt iga auto puhul, siis sisuliselt midagi ei muutu. Kõigi tegelik müügihind on mõne protsendi võrra kõrgem, kuid kuna mudelite reaalset keskmist müügihinda kuskil ei avaldata, on baashind ainuke alus edetabeli koostamiseks.

Samuti sai mõni üksik auto, hoolimata baashinna numbrist, tõstetud jõuga teise klassi. Näiteks juhul, kui vahe oli mõned sajad eurod, mis ilmselt juba arvele võtmisel ära kuluks.

Punktid ja arutelu

Edetabel sündis nii punktisüsteemi kui ka arutelu põhjal. Kõigepealt pani žüriiliige kokku enda iga klassi esikümne. Nende kokkuvõttes said paika nii võitjad, esikümme kui ka sellele järgnevad sõidukid ehk need, mis napilt esikümnesse ei mahtunud.

Edetabelite tagumine ots tekkis koosolekul arutelude käigus ja koht seal ei tähenda tingimata, et tegemist on maailma halvima autoga. Kindlasti jäid sinna need mudelid, mille tootmine hakkab lõppema ning mis peaks peagi saama täiesti uue versiooni või järeltulija. Samuti võis sinna sattuda auto, millest on meie arust sama tootja valikus ja samas hinnaklassis olemas palju parem versioon, mis kerkis samas edetabelis seega ettepoole.

Loomulikult on edetabelis teatud annus subjektiivsust, selleta poleks mõtet taolist edetabelit koostada, vaid võiks lihtsalt avaldada eelmise aasta automüügi edetabeli. Lähtusime ka sellest, kas me soovitaksime sõbrale pigem ühte või teist autot, kui võtame arvesse oma kogemusi, teadmisi ja proovisõite.

See tabel pole viimane

Oluline on märkida, et selline edetabel ei jää ainukeseks. Järgmistes Autoleht Ekstra numbrites ilmuvad edetabelid ka teiste autoklasside kohta ning 2022. aastal jõuab järg taas linnadžiipide kätte. See tähendab, et praegu tagapool olev mudel võib selleks ajaks saada uue versiooni ja seega saavutada palju parema koha.

Autoostu kaaluvale inimesele on selline edetabel väga kasulik. Tabel annab põhjaliku ülevaate olukorrast turul ning võib ostja fookusesse tuua hoopis uusi mudeleid, mille olemasolust ta polnud isegi teadlik.

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht Ekstra nr1

Kõik selle ajakirja lood

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.