Tallinn tahab mupo ametnikele sunni ja erimeetemete kasutamise õigust

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Munitsipaalpolitsei taksokontroll Tallinnas.Foto: munitsipaalpolitsei

Linnavolikogu otsuse eelnõu kohaselt tehakse Vabariigi Valitsusele ettepanek täiendada kohaliku omavalitsuse korralduse seadust, korrakaitseseadust, ühistranspordiseadust ja väärteomenetluse seadustikku selliselt, et kohaliku omavalitsuse korrakaitseüksus (mupo) saaks oma ülesannete täitmiseks suuremad volitused.

Korrakaitseüksuse (mupo) volituste laiendamine võimaldab kasutada olemasolevat ressurssi efektiivsemalt ja kaasata neid erinevatele rahvusvahelistele suurüritustele, mis toimuvad Tallinna linnas. Mupol tekkiks võimalus kutsuda korrale noorte kampasid, tagada avalikku korda ning ei peaks iga pisirikkumise puhul politseid kaasama.

“Tallinna Munitsipaalpolitsei Ametis töötavad spetsialistid, kellest 58% ametnike väljaõppele on Eesti riik kulutanud suuri summasid (tasuta õppimine politseikoolis või Sisekaitseakadeemias) ja neil on süvateadmised õigusest (haldus-karistus-, väärteomenetlus, kohaliku omavalitsuse õigusaktid) ning pikaajalised politseitöö kogemused,” ütles Tallinna abilinnapea Kalle Klandorf.

Mupo ametnikele on kõrged erialased nõuded

Abilinnapea Kalle Klandorfi sõnul on käesoleva eelnõu rõhuasetus korrakaitse ametnike väljaõppel, ning eelnõus on välja toodud, millistel tingimustel on korrakaitseametnikul (munitsipaalpolitseinikul) õigus saada sunni ja erimeetemete kasutamise õigus.

“Korrakaitseametnik peab läbima 170 akadeemilist tundi teooriat ja omama korrakaitseametniku kutsetunnistust, ning lisaks füüsiline ettevalmistus, et kaitsta ennest ja linnakodanikke korrarikkujate ründe eest,” selgitas Klandorf.

Võrdluseks toob Klandorf, turvameestele esitatavad nõuded, kus vahetu sunni ja erimeetmete kasutamise õiguse saamiseks tuleb läbida 66 tundi ning abipolitseinik 80 tundi teooriat.

Ka päästetöötajatel on õigus kasutada vahetut sundi isikute osas, kes ei allu korraldustele, näiteks põlevast majast lahkuda.

Hetkel ei või mupo inimest ühistranspordist sunniviisiliselt maha tõsta

Hetkel kehtiva õiguse kohaselt ei tohiks mupo ametnik ka joobes inimest lumehangest püsti tõsta, kui viimane seda ei soovi, sest juba see oleks vahetu sunni kasutamine.

Samuti ei ole õigus inimest ära ajada varisemisohtlikust majast, samuti ka siis, kui näiteks kaubanduskeskusele on tehtud pommiähvardus, ei pea inimene mupo korraldusel keskusest lahkuma. Ja mis kõige kurioossem, et mupo piletikontroll ei tohi ühissõidukist maha tõsta seal lärmavat või kaasreisijaid tülitavaid reisijaid.

Klandorfi sõnul oli üks mupo suurimaid probleemkohti siiani puuduv sisekontrollisüsteem. Tänaseks on olukord muutunud ja mupos töötab sisekontrolli peaspetsialist, kes on pikaajalise staaži- ja menetluspädevusega politseiametnik ning oskab kaardistada ja jälgida ametnike nõuetekohast käitumist.

Samuti on sisekontrolli ülesandeks menetleda kodanike kaebuseid, kui peaks olema etteheiteid ametnike käitumise osas.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.