Uudis

Tarmo Tähepõld: Viis teenetemärki inimestele, kes tegid eelmisel aastal liikluse päriselt paremaks

Foto: Kalle Veesaar

Viimastel päevadel on palju tänatud. President tänab väärikaid inimesi, inimesed tänavad heade soovide eest.

Kuna selline õige tunne on õhus, siis tahaks samuti esitada tänusõnad viiele inimesele. Te teate ise, kes te olete.

See inimene, kes lubas vahele

Lihtsalt üks näide. Ma murran igal hommikul mööda Tööstuse tänavat kesklinna suunas ja just sel ajal, kui lapsi kooli tuuakse. Ma mõistan neid vanemaid, kes üle Tallinna oma lapsi Gustav Adolfi algkooli toovad. Ma tahan ka, et mu laps käiks heas koolis.

Selline vaatepilt avaneb kooli poolt tulles. Parempööre Niinesse on eesõigus, aga hommikuti on vahva, kui aegajalt ka Vana-Kalamajast ja Tööstusest tulijaid vahele lastakse.

Seepärast tahan tänada neid, kes kooli poolt tulles ja Niinesse pöörates ei raiu oma õigust teha parempööret esimesena, vaid kasutavad sellist tõmbluku meetodit. See päästab palju, sest vastasel juhul ei liiguks veerand tundi Tööstuses mitte ükski auto.

Aitäh! Ja tänan ka kõiki teisi, kes sarnastes olukordades on arusaajad, neid kohti on liikluses palju.

See inimene, kes kurikat ei võtnud

Liikluses võib hooletus või üks eksimus lõppeda väga traagiliselt. Teisest küljest – päevas ekistakse tuhandeid kordi ja tagajärgi õnneks ei ole.

Suur tänu sulle, kes sa peale minupoolset lollakat manöövrit otsustasid mitte kurikat võtta. Tänud ka sulle, kes sinu enda eksimusele tähelepanu juhtinud kaasliiklejale rusikaga näkku ei löönud. Suutsid end seekord kontrollida, suudad ka edaspidi. Väike, aga oluline samm!

Enamik meist õpivad vigadest ja tulevikus enam lolle manöövreid ei tee.

See inimene, kes kõiki muinasjutte ei usu

Ma tean, et auto on paljude jaoks väga tähtis ja oluline koht. Ka minu jaoks. Seetõttu tundub väga raske võtta suitsukoni, kohvitops või burksiümbris ja asetada see peale konsumeerimist näiteks kõrvaistuja jalge ette matile. Oma autosse, prügi?

Kui mingis pahes on viimaste kümnendite jooksul saavutatud tohutu edasiminek, siis on see autodest prügi välja loopimine.

Jäänud on veel suitsetajad ja mõned üksikud lootusetud juhtumid, kes usuvad võlukunsti, mis teeäärde visatud suitsukoni sealt haihtuma paneb. Aga sina, kes sa isegi suitsukoni paigutad oma vanasse kohvitopsi ja ootad esimese prügikastini – suur tänu sulle!

See inimene, kes teab, et raske õppustel…

Algaja juht, kes liigub liiklusvoolust aeglasemalt, võtab aega manöövriks ning pargib pikalt, on ohutum, kui algaja juht, kes ümbritsevate signaalide ähvardava kõla saatel hakkab rapsima.

Esmase juhiloa omaniku tunnuseks on vahtraleht. Foto: Ronald Liive

Eriti linnaliikluses tuleb mõista juhti, kes veel või enam ei halda kogu tema ümber liikuvat infohulka ja seetõttu ei ühildu üldise tempoga.

Südamest tänud sinule, kes sa ei lasknud vahtralehega juhile signaali ega karjunud ta peale lahtisest aknast roppe sõnu. Sina oleksid ilmselt jõudnud kõrvalteelt peateele ära pöörata, tema nii kindel ei olnud. Küll õpib!

See inimene, kes on nõus jagama

Teed ja tänavad ei kuulu autodele. Me peame seda jagama ratturite, jalakäijate ja veel paljude teiste liiklejatega. Tahaks tänada neid, kes jalgratturite teemadel ei alusta sõnadega “aga need ise ju panevad täiesti hullu!”

Jah, mitmed panevad, enamik ei pane. Tugevam osapool ei saa teha liiklusest džunglit, kus õigus on sellel, kellel on õigus. Iga suitsiid-ratturi kohta on kümneid korralikke, kes tahavad ka liigelda ja ellu jääda. Aitäh sulle, kes sa seda mõistad!

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.