Uudis

Tõnu Korrol: miks ma eelistan hobujõude?

Autolehe tegevtoimetaja Tõnu Korrol kasutaks pigem hobujõude.

Tegime küsitluse, kus soovime teada, kumba mõõtühikut igapäevases vestluses rohkem kasutatakse. Mine tee oma valik! Autolehe tegevtoimetaja Tõnu Korrol avaldab oma toetust hobujõule. Tarmo Tähepõld pooldaks kilovatte.

Lühike vastus on see, et ma olen lapsest saadik hobujõududega nö üles kasvanud ja neid ka hilisemas elus eelistanud – kutsuge mind vanaks, aga nii see on. Autoajakirjanikuna saan ma muidugi võrdselt hästi hakkama nii kilovattide kui ka hobujõududega.

Mitte et ma oskaks (enamasti) kolmekohalisi arve briljantselt 1,36ga korrutada-jagada, pigem on asi selles, et levinumad võimsusnumbrid jäävad ajapikku meelde. Teate küll, et 110 kW on 150 hj, 200 kW on 272 hj või et 368 kW on 500 hj.

Muidugi õppisin ka mina kunagi füüsika tunnis, et võimsuse ühikuks on (kilo)vatt. Ja nii ongi. Aga keegi ei ela füüsikaõpikus ning autoportaal pole füüsikaõpik. Sestap võib möönda, et põhjus eelistada hobujõude on emotsionaalse maiguga.

Hobujõude on ju alati “rohkem” kui kilovatte, hobujõud kõlavad paremini (kilovatt kõlab kliiniliselt), kogu ülejäänud maailma autoajakirjandus ja -skeene elab hobujõududes ning minagi jään “hobustele” truuks.

Mida teha elektriautodega?

Eelmainituga seoses meenub üks “veider” nüanss. Saksamaalgi märgitakse auto tehnilisse passikilovatid (nagu Eestiski), aga sealne skeene ja meedia räägib ikka hobujõududest. Tõsi, õigemini Pferdestärken’itest. AGA. On üks suur aga. Automaailm on muutumas.

Elektriautod tulevad. Kas elektriautodel on hobujõud või kilovatid? Vot siin tekib mul isiklikult teatav tõrge, sest elektrimootor – olgu ketassae, tolmuimeja või Tesla oma – on kliiniline ja igav nähtus.

Ja seega sobivad seda paremini kirjeldama(kilo)vatid. Aga üleminekuperioodiks jätkame ka Autogeeniuses ja Autolehes mõlemi kasutamist paralleelselt.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.