Uudis

Toyota Gazoo Racing on palju suurem kui WRC ja Ott Tänak

Ott Tänak ja Toyota Gazoo Racing on tänu hea hooga alustatud WRC hooajale ja uuele dokumentaalfilmile kuum teema. Aga kas sa teadsid, et Gazoo Racing tegeleb veel mitme erineva tippautospordiga?

Toyota erinevad tehasemeeskonnad sõidavad kõik Gazoo Racing nime all. Olgu see ralli maailmameistrivõistlused või ringraja kestvussõit LMP1-klassis, kus keerab rooli ka kahekordne Vormel 1 meister Fernando Aloso.

Gazoo tähendab tänapäeval Jaapani keeles garaaži, mis on igati sobilik nimi autospordi tippmeeskonnale. Sõna juured ulatuvad tagasi 1990ndate Jaapani veebilehele Gazoo.com.

Veebisait Gazoo.com tulenes sõnast “gazo”, mis tähendab pilti või fotot. Antud leht aitas interneti algusaegadel kõikidel Jaapani autoomanikkel otsida, leida ja ka osta erinevaid juppe oma sõidukitele.

Kõik, mis seotud ringrajaga

Jätkates aga Gazoo Racingu tegevustega, vaatame esmalt kõiki meeskondi, mis võtavad osa erinevatest ringrajasõitudest.

Kõige tuntumaks on kindlasti Le Mans’is ja World Endurance Championshipis (WEC) osalev Gazoo Racingu meeskond LMP1-klassis. Kestvussõitude tippklassis sõitev Toyota TS050 hübriidajamiga ringrajaauto on hetkel domineerimas igat sõitu.

Kuulsaimatest sõitjatest on seal muidugi kahekordne Vormel 1 maailmameister Fernando Alonso. Hispaanlasest võidusõitja oli ka auto roolis eelmisel aastal, kui Toyota võitis esimest korda ikoonilise Le Mans 24-tunnise sõidu.

Jätkates kestvussõitude lainel, leiame ka kurikuulsa Nürburgring 24-tunnise võidusõidu. Erandlikult pole tegemist aga vaid Toyota sõidukitega, sest Gazoo Racing nime all sõidetakse ka Lexuse ringraja masinatega.

Alates 2008. aastast kuni 2015. aastani sõideti Lexus LFA’ga, millega võideti omas klassis aastatel 2010, 2012 ja 2015. Nüüdseks jätkatakse LC kupeega ja esimest korda tutvustatakse uut Toyota Supra ringraja autot tänavusel Nürburgringi sõidul.

Kõik, mis seotud ralliga

Muidugi teab nüüdseks pea iga eestlasest autospordi huviline Toyota WRC meeskonda. Peale Ott Tänaku ja Martin Järveoja kihutavad Toyota Yaris WRC autos soomlased Jari-Matti Latvala ja Miikka Anttila ning britid Kris Meeke ja Seb Marshall.

Madalamas WRC2 klassis kihutab ka jaapanlane Takamoto Katsuta kaardilugeja britist Daniel Barrittiga. Kuigi autosportlased sõidavad Gazoo Racing värvides, on ralliautoks neil siiski Ford Fiesta RS. Noor jaapanlane on paari aasta pärast tõsine kandidaat WRC meeskonda.

Liikudes veel madalamale WRC redelil on WRC3 klass, kus on vaid kaherattaveolised sõidukid. Kuigi reeglina on tegemist esiveoliste masinatega pakub Toyota ka GT86 kupee baasil ehitatud R3-klassi tagaveolist ralliautot. Gazoo Racing tehasemeeskonda WRC3’s hetkel pole.

Peale WRC ralli on üks suurematest ettevõtmistest Gazoo Racingul ka Dakari kõrberalli. Toyota Gazoo Racing South Africa kihutab mööda liivadüüne mitme Toyota Hilux kastika baasil ehitatud rallimaasturiga.

Esimese Dakari ralli üldvõidu saavutas Toyota äsja tänavusel võidusõidul. 6-17. jaanuaril peetud ralli lõppes Nasser Al-Attiyah ja Matthieu Baumeli võiduga Toyota Hiluxi roolis.

Kõik muu

Toyota autospordi sõidukina on Jaapanis ja mujal maailmas väga levinud. Mitmed Toyota ringrajaautod lihtsalt ei kasuta Gazoo Racing nime ning tegemist on kõigest klientidega, kellele Toyota pakub autosid ja nendega kaasas käivat mehhaanikat.

Alates populaarsest NASCAR võidusõidusarjast Ameerikas, lõpetades ka meil hiljuti kajastatud Jaapani Super GT ringraja seeriaga, kus sõidab V8 mootoriga hübriid Toyota Prius.

Samuti on mitmeid erinevaid noorte võidusõitjate programme Gazoo Racingu nime all nagu juba mainitud WRC2 seerias ja mujal, pigem kohalikkes, Jaapani ringraja võidusõiduseeriates.

Tagatipuks peetakse ka Gazoo Racing festivali, mida külastab enam, kui 40 000 külalist iga aasta. Tänavu leiab üritus ased Fuji ringrajal detsembri alguses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.