Uudis

Vaidlus sõidueksamil: Kas eksamineerijal on õigus tehnilist kontrolli teha ja eksam ära jätta?

Foto: Tarmo Tähepõld

Riiklikku sõidueksamit saab tänapäeval teha ka sama sõidukiga, millega sooritasid õppesõitu autokoolis. Haagise eksamil käiaksegi alati oma vahendiga.

Nüüd on majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumile esitatud päring, kas eksamineerijal on õigus ka eksamisõiduki tehnilist olukorda hinnata ja selle alusel eksam ära jätta?

Nimelt läks OÜ Autosõit autokooli õpilane CE-kateegoria eksamile, aga eksam katkestati, sest haagisel ei põlenud tagurdustulelatern ja tagumine parempoolne ääretuli. Autosõit OÜ hinnangul autorongil esinenud tehnilised puudused ole sõidukeelu aluseks ja eksamineerijal puudusid ka keelu kehtestamiseks vastavad volitused.

Peamine argument oli, et regulatsiooni kohasel kvalifitseeruvad esinenud puudused
väheoluliseks rikkeks või puuduseks. Määruse kohaselt loetakse väheolulise rikke või puudusega sõiduk tehnonõuetele vastavaks.

Tagurduslatern ei ole väheoluline rike

Ministeerium omakorda vastas, et seaduse kohaselt on tegemist olulise veaga kui tagurduslatern on defektne. Ääretule puudumine on väheoluline rike või puudus.
Kuna esines oluline viga, siis võis eksamineerija keelduda sõidueksami mitte vastuvõtmisest.

Probleem seisneb selles, et kui on vaja liikluses tagurdada, siis see ei ole ohutu. Praktika näitab, et sõidueksamil võivad juhikandidaadid eksida ning seetõttu on see oluline, et see latern töötaks.

Kusjuures vaidlusest selgub ka see, et kui ühes määruses, mis sätestab maanteel tehtavat haagise seisukorra kontrolli politsei poolt on öeldud, et need on väheolulised, siis maanteeamet lähtus tavalise tehnokontrolli tingimustest, kus need puudused on karmimalt sätestatud.

Eksamineerija ei saa keelata sõidukil liiklemist

Järgmises kirjas ütleb ministeerium ka seda, et eksamineerijal puuduvad tõepoolest õigused sõidukile liiklemispiirangu kehtestamiseks või sellega sõitmise keelamiseks. Küll aga on eksamineerijal õigus eksamit mitte vastu võtta.

Kas ja kuidas see vaidlus lõppeb, pole veel teada, aga ühe järelduse saab teha küll – vahetult enne eksamit on mõistlik jätta omale pool tundi varuaega, et ootamatult tekkinud rikked jõuaks veel ära parandada. Säästab aega, närve ja kindlasti ka raha.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.