Tahad oma autoga jääle sõitma minna? Kõik, mida sellest teadma pead

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: kuvatõmmis/YouTube

Möödunud nädalavahetusel juhtus Männiku karjääris õnnetus, kus jäärajast vajus läbi hõbedane Subaru. Samal päeval oli Männikul veel teisi lõbusõitjaid, kes kasutasid jääraja võimalusi ära.

“Jäätunud veekogul sõitmiseks peab olema selle valdaja või omaniku luba. Seega peaks loaandjaks olema kohalik omavalitsus või maaomanik,” sõnas politsei- ja piirivalveameti juhtivkorrakaitseametnik Kalmer Tikerpe.

“Ametlikud jääteed on aga liiklusseadusega reguleeritud. Selleks, et autoga jääle minna, peaks selle paksus olema umbes 22 cm. Jää paksus pole samas ainus näitaja, mis näitab selle tugevust. Oluline on ka meeles pidada, et ilmaolud on muutlikud ja pealtnäha tugev jää võib osutuda nõrgaks ning õnnetuse korral võivad olla tagajärjed raskemad, kui lihtsalt varaline kahju,” selgitas ta.

Liiklusseaduse järgi ei tohi sõidukiga sõita haljasalale või sellel sõidukite liiklemise tagajärjel kujunenud pinnasteele või väljaspool teed kohtades, mis ei ole ette nähtud mootorsõidukite liikluseks ilma maaomaniku või -valdaja loata.

Lustisõit Männikul polnud seaduslik

“Sellest tulenevalt ei tohiks autojuht eramaal jäätunud järvele sõitma minna. Erandiks on vaid olukord, kus maatüki omanik selleks eraldi loa annab. Sellisel juhul vastutavad maaomanik ning autojuht,” lisas maanteeameti liiklusohutuse osakonna ekspert Villu Vane.

“Minu teada Männikul ei olnud tegemist seadusliku tegevusega. Kuid maanteeamet tegeleb ainult riigi jääteedega,” märkis Vane.

Keskkonnaamet teatas, et nemad jääl sõitmist ei reguleeri. Kuid jäätee rajaja peab ainult kaitsealadel küsima kaitsealade valitsejalt keskkonnaametilt tee rajamiseks nõusolekut.

“Iga jäätee peab nõuetele vastama, jäätee rajaja vastutab sealse ohutuse tagamise eest,” märkis ameti pressiesindaja Sille Ader.

“Võimaliku õnnetuse vältimiseks tasub tehniliselt korras autoga sõita vaid maanteeameti avatud ametlikel jääteedel, kus on eelnevalt kontrollitud, et jää paksus on piisav ning sõitjate ohutus on tagatud, seeläbi on ka võimaliku õnnetusega kaasnev reostusoht minimaalne,” lisas ta.

Suurim kiirus 70 km/h

Liiklusseaduse kohaselt tohib jääteel sõita 10–25 km/h või 40–70 km/h, kui jää paksus on kuni 50 sentimeetrit. Jää paksusel üle 50 sentimeetri on suurim lubatud sõidukiirus 70 km/h. Liiklusseaduse alusel ei pea jääteel turvavöö kinnitatud olema.

Avalikult kasutatava jäätee rajamise ja korrashoiu nõuded on leitavad Riigi Teatajast.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.