Ülle Madise: taksodel on küll rohkem kohustusi, aga ka rohkem õigusi

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Tairo Lutter/PM/Scanpix

Mullu oktoobris pöördus õiguskantsler Ülle Madise poole murelik kodanik, kes leidis, et taksojuhtide ja äpitaksode vahel kehtib ebavõrdsus. Madise leidis aga, asjaga on kõik korras.

Pöörduja pidas ebavõrdseks seda, et kohalikud omavalitsused saavad taksodele kehtestada eraldi nõudeid, kuid äpitaksodele samad nõuded ei laiene. Neli kuud hiljem antud vastuses leiab õiguskantlser, et see on seaduspärane.

Kuigi pöörduja kiri ei ole avalik, võib Madise vastusest järeldada, et küsimus oli ajendatud kohalike omavalitsuste poolt kehtestatud nõuetest takso vanuse, välise ilme ja keskkonnasäästlikuse üle.

Hoolimata neist nõutest toob õiguskantsler välja, et ühistranspordiseadusest tulenevalt on taksodel ka hüvesid, näiteks võib sõita ühissõidukirajal ja teenindada klienti taksopeatusest.

Kuigi Madise laskub nõuetesse väga detailselt, leiab ta, et olenevalt taksoteenuse osutamise viisist, on ka teenuse pakkuja õigused erinevad, mis omakorda tähendab, et neid saab pidada põhiseaduspärasteks.

“Kokkuvõttes kaasneb sellise regulatsiooniga rohkem valikuvabadust ja see on kooskõlas põhiseaduse mõttega − Eesti Vabariigi põhiseaduse sissejuhatuse kohaselt on Eesti riik rajatud vabadusele. Taksoteenuse osutaja saab valida, kas pakkuda teenust traditsioonilisel viisil või
mõne olemasoleva infoühiskonna teenuse vahendusel. Samuti võib luua uue infoühiskonna teenuse ja hakata taksoteenust pakkuma selle vahendusel”, seisab õiguskantsleri vastuses.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.