Elektriautod

17 mudelit: vaata kõiki Toyota elektrilisi (lähi)tulevikuautosid

Kõikvõimalikku sorti sõiduautode kõrval on Toyota plaanides ka paar pisikest elektrikaubikut ning kahtlaselt isejuhtiva mikrobussi moodi liikur (ülal paremal nurgas). Foto: Toyota

Rubriiki toetab

2030. aastaks on valida 30 elektrilise Toyota ja Lexuse vahel, lubab maailma suurim autotootja, käies välja esimese poole neist. Autosid sai nii palju, et nimesid kõigile ei jätkunudki.

Konkurentidest hiljem elektriautoajastusse suundunud Toyota paneb mängu 62 miljardit eurot, et järgmiseks kümnendiks oleks müügil 30 akuautot, kuid jääb seda sorti sõidukite suhtes endiselt umbusklikumaks kui mõni teine tootja. Toyota ennustab elektriautode osakaaluks 2030. aasta läbimüügis umbes kolmandiku, samas kui Volkswagen pakub lausa 50%.

Elektriautouputust alustab RAV4 suurune, 2022. aastal müügile ilmuv bZ4X (fotol esireas keskel), mida Autoleht on juba saanud ka näpuga katsuda. Välimus on mõõdukalt futuristlik, sisustus toyotalikult lihtne ja viisakas ning suure pakiruumi künnis džiibi kohta madalal, kuid kapoti all pole lisapakiruumi (ainult elektroonikaplokid) ning tagaistme padi asub nii madalal, et püstipõlvi istudes pikka sõitu üle ei ela.

Tolle mudeli kannul jõuab ehk samuti juba 2022. aastal müügile kahe klassi võrra väiksem linna­džiip (esireas punane), millel üsna väike ja kerge aku ning eriti väike elektrikulu, 12,5 kWh / 100 km. Järgnevad „elektriline CH-R“ ehk natuke suurem pooldžiip (vasakult teine), kolme istmereaga SUV (vasakul) ning laugpärakerega sõiduauto (paremal). Kogu esireavalik kannab Toyota elektriautode tähist bZ (beyond Zero).

Teise ritta rivistatud Lexustest on esimesena oodata RZ450e-d (paremal), mis on suguluses bZ4X-ga. Selle kõrval on esialgu nimetu supersportauto, mis sõitvat akutäiega üle 700 km ja tegevat 0–100 km/h vähem kui 3 sekundiga – ühesõnaga elektriline LFA, mille naabreiks on samuti esialgu nimetu sedaan ehk tinglikult elektri-GS ning tipmisena taas kord kolme istmereaga linnadžiip.

Kõikvõimalikku sorti sõiduautode kõrval on Toyota plaanides ka paar pisikest elektrikaubikut ning kahtlaselt isejuhtiva mikrobussi moodi liikur (ülal paremal nurgas). Foto: Toyota

Kirevaim tulevik möllab tagareas, kus autode nimes pole (vähemalt veel praegu) miskipärast lisatähist bZ, küll aga tõmbavad pilku nii suur pikap, väike tõsi­džiip ja sportkupee kui ka eri mõõtu kaubikud.

Ühegi ideeauto tehnilistest andmetest Toyota esialgu isegi ei iitsata, kuid nii mõnigi võib ilmselt müügiletuleku ajaks saada ülimoodsa tahkeaku.

See lugu ilmus ajakirjas Autoleht nr 49, detsember 2021

Kõik selle ajakirja lood
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.