Elektriautod

Audi ehitas korraliku sõiduulatusega pistikhübriide juba 1989. aastal

Foto: Birdi 1973, Wikimedia Commons

Rubriiki toetab

Top Gear kirjutas hiljuti huvitava loo Audi Duo nime kandvast autost. Mudeli 100 Avant põhjal ehitatud Duo oli bensiini- ja elektrimootoriga hübriidlahendus, mis suutis linnakiirusel ainult elektriga sõita kuni 40 kilomeetrit.

Sarnaseid numbreid näitasid vaid mõned aastad tagasi tänapäevased pistikhübriidid. Nüüd on need tõusnud 60 km juurde ning sõita saab ka maanteekiirusel.

Pidurdusjõu talletamine ja päikesepaneelid

Audi Duot näidati 1990. aasta Genfi autonäitustel. Esimesi rattaid liigutas 136-hobujõuline R5 bensiinimootor ja tagumisi 12-hobujõuline elektrimootor. Mootorid töötasid enamjaolt koostöös, aga auto oli võimalik lülitada ka ainult elektrijõule. Selleks pidi siiski korraks peatuma.

Lisaks akudele oli kasutusele ka pidurdusjõu regeneerimine ja ka päikesepatareid katusel, et akudele lisaelektrit toota.

Audi A4 Duo Foto: Audi

Audi ehitas 10 Duot, millest üks oli isegi testiautona Ingolstadis taksot sõitmas, aga müüki ei jõudnud neist ükski. 1997. aastal prooviti uuest ja baseerus auto toonasel A4 mudelil. 1,9-liitrise diisliga paaritati 29-hobujõuline elektrimootor. Audi eesmärk oli toota 500 sellist pistikhübriidi aastas, aga jõuti teha vaid 60, kuna hind oli kaks korda kallim, kui tavalisel A4 Avant mudelil.

Igatahes on Audi arust see A4 Duo esimene seeriatootmises pistikhübriid, mis siis, et müügiedu ei tulnud. Ja kui keegi kahtleb, siis võib alati vaadata aastasse 1990 ja Audi 100 Avant pistikhübriidi.

Oled sa GEENIUS, RIKAS või PRO? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.