Elektriautod

Toetusega ostetud elektriautode läbisõitu jälgib GPS seade, mille GPS ei tööta

Foto: Nissan.

Rubriiki toetab

Elektriauto 5000-eurose ostutoetusega kaasnes nõue, mille kohaselt peab nelja aasta jooksul autoga sõitma vähemalt 80 000 km ja sellest vähemalt 80% Eestis.

Elektriauto GPS jälgimise osas sõlmisid 29.01.2020 CarCops OÜ ja KIK (Keskkonnainvesteeringute Keskus) lepingu, mille raames paigaldatakse kuni 400-le elektriautole GPS seadmed, et tõestada 80 000 km läbimist esimese 4 aasta jooksul.

Alternatiivne lahendus on taotlejal külastada kord aastas KIK kontorit, et näidata ette sõiduki läbisõit. GPS seade vähendab bürokraatiat ja autoostja aruandluskohustust ehk tegu on mugavusteenusega, mis ei ole kohustuslik vaid valikuline.

Autoostja privaatsus

KIK-i hankes oli nõue salvestada ainult hodomeetri näitu masina ajust. Seega töötas CarCops ja GPS seadmete tootja välja spetsiaalse tarkvara, mis võimaldab seadme GPS mooduli välja lülitada.

Asukohta seega ei jälgita, vaid salvestatakse serverisse kõigest 2 parameetrit – hodomeetri näit ja operaatori kood, mis näitab, kas masin on Eestis või välisriigis. Andmed edastatakse korra kvartalis KIK-ile ja peale edastamist kustutatakse CarCops serverist.

Seadme mõju akule

CarCops kinnitab, et nende GPS seadmed ühendatakse KIK-iga kokkuleppel süüteahelasse ning GPS seade hakkab tööle hetkest, kui auto süüde on sisse lülitatud. Selliselt ei kurna GPS seadmed ühegi elektriauto akut seismise ajal, sest parkides on GPS seadme voolu tarbimine null.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.