Elektriautod

Lexus avalikustas oma täiesti uue elektriauto RZ, mida saab tellida ka omapärase rooliga

Rubriiki toetab

Lexus tutvustas oma teist täiselektrilist mudelit RZ 450e, mis on esimene Lexuse sõiduk, mis on ehitatud algusest lõpuni elektrilisena. Tegemist pole sõidukiga, kus on lihtsalt tavapärase mootori asemel jõuallikaks elektrienergia nagu näiteks UX linnamaasturil baseeruv elektrisõiduk.

RZ on Lexuse esimene seeriamudel, millel on Lexuse uus elektriline e-telg. See kompaktne pakett sisaldab mootorit, käigukasti ja ECU-d, mis paikneb veorataste vahel. Nii ees kui ka taga töötab see koos DIRECT4 nelikveo juhtimissüsteemiga, et reguleerida sõiduki asendit, veojõudu ja jõujaotust vastavalt sõidutingimustele.

Aku, sõiduulatus ja efektiivsus

RZ kasutab liitiumioonakut, mille võimsus on 71,4 kW ning moodustab osa sõiduki platvormist. Selle asend võimaldas anda elektriautodele omase madala raskuskeskme.

Sõiduki arendamisel oli üks peamisi kaalutlusi aku vastupidavus ning täpsemini see, mida võiks akult oodata 10 aasta pärast. Lexuse prognoosi järgi säilitab aku selle aja jooksul rohkem kui 90% oma mahust.

Sõiduki täpse sõiduulatuse ja aku laadimisajad avaldatakse hiljem, kuid esmase hinnangu järgi saab sõiduulatus olema ligi 400 km (kombineeritud WLTP-tsüklis). RZ-i energiakulu eesmärgiks on 18,1 kW 100 km kohta.

One Motion Grip on elektriline roolisüsteem koos kandilise rooliga

One Motion Grip elektrilise roolisüsteemi valimisel puudub roolisammas ja mehaanilise ühenduse asemel kasutab roolisüsteem elektrilist ühendust, et juhtida sõiduki rattaid. Sarnast lahendust hakkab kasutama ka Toyota bZ4X elektrimaastur.

Süsteem aitab tootja sõnul vähendada rooli õõtsumist ebatasasel teel, võimaldab stabiilsemat juhtimist tugeva külgtuule korral ning parandab jõudlust teepinna kallete puhul.

Kohanduv kiirusehoidik koos sõiduraja hoidmise abisüsteemiga võimaldavad sõita madalal kiirusel koguni käsi kasutamata, seda näiteks liiklusummikus. Ennetav sõiduabi kasutab eesolevat kaamerat kurvi nurga määramiseks, reguleerides rooli kurvides vastavalt vajadusele.

Uus RZ on varustatud ka Lexuse elektroonilise lukuga (e-Latch), mis takistab automaatselt ukse avamise, kui tuvastab tagantpoolt lähenemas sõidukeid või jalgrattureid. Maailmas esimesena kasutusele võetud e-Latch on hinnanguliselt võimeline ära hoidma 95% ukse avamisega seotud õnnetustest.

Uut mudelit RZ 450e saab reserveerida Lexuse kodulehel. Müük algab 2023. aasta jaanuaris.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.