Elektriautod

Mercedes EQS on kohal: 770 kilomeetrit sõiduulatust, tehisintellekt ning aerodünaamiliseim auto maailmas

Rubriiki toetab

Uus Mercedes-Benz S-klass pakib endasse kõik, mida Mercedes sisepõlemismootoriga auto tootmisest enam kui aastasajaga õppinud on. Nüüd pööratakse uus lehekülg elektrilise lipulaevaga EQS, mis hakkab juhtima Stuttgarti firma elektrilist pealetungi.

Täiesti uuele alumiiniumist platvormile ehitatud ning ligi seitse aastat arendatud luksussedaanil on varrukas meeletult palju trikke. Auto on üle viie meetri pikk ning enam kui kaks meetrit lai. Tegu on ka kõige aerodünaamilisema seeriaautoga läbi ajaloo – õhutakistustegurit lubatakse arvuga 0,20.

EQS 450+ pakub 330 hobujõudu ning 108 kWh akut, lisaks pakutakse ka väiksemat 90 kWh akut. Saadaval on ka võimsam EQS 580, millel võimsust 516 hobujõudu. Sõiduulatust lubatakse kuni 770 kilomeetrit.

Erinevalt Porsche Taycanist ja Audi e-Tron GT’st, panustab EQS luksusele, mitte dünaamikale. Siiski mainib Mercedes, et peatselt tõmmatakse kate ka vähemalt 750 hj AMG-versioonidelt. Hinnad peaksid olema samas paadis tavalise S-klassiga.

Akut saab ühtaegu nii eelsoojendada kui ka jahutada. Laadimise osas mainitakse, et 200 kW laadija suudab umbes 300 kilomeetrit laadida vaid 15 minutiga.

Ülisuur ekraan ning sinu isiklik tehisintellekt

Teine ülitähtis element on muidugi salong, mille leivanumbriks on üüratu üle terve armatuuri ulatuv 1,41 meetrine ekraan. Selle “taga” majandab nüüdsest tehisintellekt, mis analüüsib juhti ning proovib tema soovid täita enne, kui juht ise. Mercedese ninamehe Ola Källeniuse sõnul säästab selline tehnoloogia lõputute menüüde vahel navigeerimisest ning aitab juhil paremini teele keskenduda.

Et kogu salong alati kirju ja ekraanidest särav poleks, suudab kundepoolne ekraan end automaatselt välja lülituda, kui kedagi kõrvalistmel ei istu. Ühtlasi vähendab ekraan oma heledust, kui juht pimedas selle poole vaatab.

Mugavusvarustus on nagu arvatagi võiks, ulmefilmi tasandil. Näiteks suudab auto ühenduda sinu nutikellaga, analüüsida sealset terviseinfot ning sellepõhjal luua salongis kõige mõnusamad tingimused. Esituled suudavad tee peale projitseerida sõnumeid ja hoiatusi ning mõistagi on auto valmis sõitma ka täiesti ilma juhita. Viimast takistavad vaid seadused.

Kogu süsteem töötab 350 välisanduri, kaheksatuumalise protsessori ning 24 GB vahemälu pealt. Lisaks veel HEPA-siseõhufilter, sõitjateruumi lõhnastussüsteem, 15 kõlariga stereo ja palju muud.

EQS ja tema akud valmistatakse kusjuures süsinikneutraalses tehases. Ühtlasi alustab Mercedes järgmisel aastal ka ülemaailmselt kaheksa elektriautotehase ehitamist.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.