Volvo esitles uut elektrilist linnamaasturit EX30, mille tippmudel on margi ajaloo kiireim auto

Volvo EX30 exterior

Rubriiki toetab

  • Enefit Volt – mugav laadimine kodus, tööl ja teel
  • Suurim laadimisvõrk ja nutikad lahendused
  • Uuri lähemalt!

Milanos 7. juunil 2023 maailmale avalikustatud ja valitud turgudel (k.a. Eestis) juba tellitav EX30 on Volvo Carsi esimene väike premium-linnamaastur, mis pikendas ettevõtte elektrisõidukite nimekirja nelja mudelini.

EX30 atraktiivne hind, mis algab umbes 38 000 eurost, tagab, et elektrilise linnamaasturi hind on sarnane samaväärse sisepõlemismootoriga mudeli omaga.

Tootja sõnul esindab EX30 kõiki Volvo Carsi disainiväärtusi väiksemas formaadis. Pikk teljevahe, suured rattad ja võrdsed ülendid toovad väliskujustusse tasakaalu ja rafineeritust. Kerevärve on viis, alates stiilsest Cloud Bluest kuni heleda ja väljendusrikka Moss Yellow’ni, mis on inspireeritud Rootsi lääneranniku kaljudel kasvavast samblikust.

Vajadustele vastav akutehnoloogia

Kliendid saavad valida akutehnoloogia, mis sobib konkreetse juhi vajadustega kõige paremini. Valida saab kolme jõuallika ja kahe erineva akuliigi vahel, mis võimaldavad pakkuda ka atraktiivset alghinda.

Linnasõitudeks ja lühikeste vahemaade läbimiseks on valikus ühe mootori ja LFP-akuga sõiduk (51 kWh bruto), sõiduulatus on u 340 km. Volvo sõnul on see kuluefektiivsem ja selle tootmine kulutab vähem ressursse. Parim valik juhile, kes ei vaja suurt sõiduulatust.

Suurema sõiduulatuse jaoks on ühe mootoriga laiendatud sõiduulatusega versioon koos NMC-akuga (69 kWh bruto, 64 kWh neto). NMC-aku sisaldab liitiumi, niklit, mangaani ja koobaltit ning toodab oma energiat tõhusamalt kui LFP-aku. Sõiduulatus on kuni 480 km.

Suuremat jõudlust pakub Twin Motor Performance, kus on ühendatud NMC-aku ja teine elektrimootor. Nelikveolisel EX30-l on 315 kW (428 hj) ja aeg 0–100 km/h 3,6 sekundit – ametlikult kõigi aegade kiireim Volvo.

Laiendatud sõiduulatusega Twin Motori laadimisvõimsus on kuni 153 kW (standard 134 kW), nii et 10 protsendilt 80 protsendini täitub aku veidi rohkem kui 25 minutiga. Auto keskekraani ja rakenduse kaudu saab määrata voolutugevuse, maksimaalse laadimistaseme ja laadimise algusaja.

Parima võimaliku sõidukogemuse toetamiseks on EX30 šassii häälestatud nii, et auto kompaktsed mõõtmed oleksid maksimaalselt ära kasutatud. Madal raskuskese ning suhteliselt madal ja ühtlaselt jaotatud mass suurendavad sõidumugavust ja kiirust nii linnas kui maanteel.

Väiksem süsinikujalajälg

EX30 süsinikujalajälg on seniste Volvode omast kõige väiksem ja see on oluline samm Volvo Carsi säästlikkuse eesmärkide suunas. Tänu tootmis- ja elutsükli vältel tekkinud heitkoguste vähendamisele ning materjalide läbimõeldud kasutamisele õnnestus vähendada auto süsinikdioksiidijälge 200 000 km pikkuse sõidu jooksul alla 30 tonni.

Tipptasemel turvatehnoloogia ning kerekonstruktsioon vastavad ambitsioonikatele ettevõttesisestele ohutusnõuetele ja valmistavad autosid ette erinevateks reaalseteks ohuolukordadeks. Näiteks standardvarustuses olev spetsiaalne jalgrattaohutusfunktsioon aitab vältida nn ukseõnnetusi, andes hoiatuse, kui autos viibija hakkab jalgratturi, rolleri või jooksja ees ust avama.

EX30 on esimene Volvo, mis sisaldab Volvo Carsi populaarse Park Pilot Assisti uue põlvkonna funktsiooni, mis saab hakkama igat tüüpi parkimiskohtadega, muutes parkimise kitsastes kohtades hõlpsaks, tuvastades kõik vabad parkimiskohad ümber sõiduki. Kui juht on 3D-kasutajaliideses soovitud koha valinud, juhib funktsioon nii gaasi, pidurit kui rooli. Ekraanilt näeb kaugust objektidest.

Google’i lahendused

Nagu ka teiste Volvodega, tehakse EX30 puhul tihedat koostööd selliste tehnoloogiapartneritega nagu Google, Apple ja Qualcomm, et pakkuda parimat võimalikku kasutajakogemust. Infotainment-platvormi pakutakse koostöös ECARXiga ühisettevõtte HaleyTek tarkvara kaudu ning info- ja meelelahutussüsteemis on samuti kasutatud Google’i lahendusi.

EX30-l on ka digitaalse võtme funktsioon, mis on mugav ja lihtsustab teistega auto jagamist. Tehnoloogia põhineb täiustatud UWB ja CCC tööstusstandarditel ning ühildub paljude telefonimarkide ja -mudelitega.

Spetsiaalne rakendus sisaldab kõiki autoga seotud asjakohaseid teenuseid alates laadimisest kuni auto leidmiseni suures parklas. Distantsilt saab sõidukit lukustada ja avada ning eelsoojendada. EX30 saab kauguuendusi, mis muudavad auto aja jooksul järjest paremaks.

Skandinaavia metsade päike

Tootja kirjeldab värvikalt ka valgustuslahendusi. Salongis on võimalik valida viie erineva taustvalgustuse vahel. Igaüks neist on inspireeritud erinevast Skandinaavia maastikust, peensusteni lihvitud värvidemäng lisab interjööri rahulikku meeleolu. Soe päikesevalgus, mis langeb läbi Skandinaavia metsade, päikeseloojang Rootsi läänerannikul, maailmakuulsad virmalised, Rootsi jaanipäeva kuldne suvetaevas või päikeseloojangus linn?

Alates järgmisest aastast on saadaval ka EX30 Cross Country. Tellida saab seda autot 2024. aastal, mil algab eeldatavasti ka tootmine. Volvo EX30 Cross Country jätkab Volvo Carsi pikka Cross Country pärandit neile, kes soovivad oma autolt veidi rohkem seikluslikkust. Autol on näiteks suurem kliirens, mustad 19-tollised mustad veljed ja 18-tollised veljed koos eritellimusel rehvidega.

EX30 Cross Countryl on iseloomulikud esi-, taga- ja küljekaitsed, mustad paneelid eesmisel kaitseraual ja pagasiruumi luugil ning stiilsed Cross Country detailid – väike kapotile kinnitatud Rootsi lipp on kirsiks tordil.

 

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.