Gaasiautod

Mis juhtub, kui gaasitanklast tankimispüstoliga minema sõita?

Foto: Alexela.

Möödunud nädalal põhjustasid Alexela Sikupilli tanklas tankimispüstoliga ära sõitnud kliendid kahel korral gaasilekke. Uurisime, millised on erinevused ohtudes, kui sõita tankimispüstoliga minema gaasitanklas võrreldes tavatanklaga.

AS Alexela juhatuse esimehe Aivo Adamsoni sõnul võivad kahjud olla märkimisväärsed, kui tankimispüstoliga ärasõidul saab kannatada nii auto, tankur kui ka makseterminal.

Kes hüvitab tankimispüstoliga minema sõitmisest tekkinud kahjud?

Teatavasti on gaasi tankimispüstol teistsuguse kinnitusega kui bensiinipüstol, mis võib tekitada autole suuremaid kahjustusi kui bensiini või diislit tankides.

Kõik tankimispüstoliga ära sõitmisest tekkinud kahjud kuuluvad hüvitamisele liikluskindlustuse korras, mistõttu võib sündmuskohalt lahkumine tuua kaasa hoopis halvemad tagajärjed kui kohe olukorrast seltsile teatamine.

Miks kutsuti mõlemal korral kohale päästeamet?

Mõlema Sikupilli tanklas aset leidnud juhtumi korral kutsuti kohale päästeamet, kuna õhus oli tunda gaasi lõhna. Reaalsuses ei tähenda Adamsoni sõnul aga gaasi lõhna tundmine seda, et gaasitanklas tankimispüstoliga minemasõitmised kuidagi bensiinitanklatest ohtlikumad oleksid.

“Päästeamet sõidab välja ka bensiinilekke korral kui sellekohase info saab. Ilmselt on antud juhul vahe klientide ohutunnetuses – maha lekkinud bensiin tundub tavapärasem ja ilmselt ei peeta seda nii ohtlikuks kui lõhnaainetega rikastatud gaasilõhna tundmist.

Gaasi, bensiini, diislikütuse puhul peaks päästeametit teavitama kui tekib leke ja kütused on maha voolanud,” ütles Adamson ning lisas, et tegelikkuses võib maha lekkinud bensiin olla isegi ohtlikum võrreldes vähesel määral õhku paiskunud gaasist, mille kogus on tagasihoidlik ja välitingimustes gaas hajub juba lekke lähiümbruses.

Mis võib halvimal juhul juhtuda, kui gaasi tankides tankimispüstoliga minema sõita?

Küsisime Alexelalt ka selle kohta, millised ohud tankimispüstoliga gaasitanklas minema sõites reaalselt lisaks varakahjule tekivad. “

Kõikide mootoribensiinide ja gaasitankurite püstolid on Alexelas varustatud spetsiaalsete kaitseklappidega, mis hoiavad ära suuremate õnnetuste ja keskkonnakahjude eest. Lisaks on gaas ohutuse pärast rikastatud lõhnaainetega, et selle ka kõige vähesemal määral õhku paiskumisel oleks gaasilõhna koheselt tunda. Kaitseklapp ehk avariiklapp kannab eesmärki välistada püstoliga ärasõidul tekkivaid ohte,” vastas juhatuse esimees.

Kõige olulisem on mistahes õnnetus puhul mitte sündmuskohalt minema sõita, vaid sellest õigetele osapooltele teada anda.

“Ennekõike tahan julgustada sellistest õnnetusjuhtumitest teavitama. Eks hajameelsust võib ette tulla ja oluline on teada, et kõik taolised õnnetusjuhtumid katab põhjustaja liikluskindlustus,” sõnas Adamson. “Kui juht märkab, et on tankimispüstoliga ära sõitnud, siis julgustan tanklasse tagasi tulema ja tankuri peal on kontaktid, kellele helistada juhtumist teatamiseks.”

“Panen veelkord südamele tankimistel silm peal hoida, et tankimispüstol ikka tankuri külge tagasi asetataks,” lisas ta.

Märksõnad: , , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.