Geenius rallil

Autogeenius Korsikal: kui palju näeb tavaline rallikülastaja telgitaguseid?

Alfa Romeo Giulia ja Renault 5 Turbo - kumma võtaks sina?

Rubriiki toetab

Bastia Porretta, Korsika, 28. märts

Bastia on pikk ja kitsas linn Korsika põhjaosas. Service-park ja kogu ralli publikukeskus asub sellest ligi 20 km eemal, Bastia Porrettas, kohe lennujaama kõrval. Nagu päriselt, üle aia ongi lennujaam, mis on kaugeltnurga publikule, nagu eestlased, eriti mugav. Otse lennukist sündmuste keskele.

Ei saaks öelda, et tegemist on just väga tiheda liiklusega lennujaamaga. Kui mina kell 17.25 maandusin ja pärast mitu tundi rallipargis veetsin, ei näinud ma küll ühtegi lendu sisse tulemas või nad hiilisid maru salaja. Kui hämaraks läks, tundus nagu oleks lennujuhtimistornis tuledki kustu pandud.

Festival on algamas

Juba kolmapäeva õhtul võis täitsa rahulikult alale sisse kõndida ilma, et keegi oleks küsinud sinu eksistentsi mõtet ja eesmärki. Või piletit ja kaelakaarti.

Käib hoogne valmistumine, aga publikut veel pole

Eile ja täna siin ringi ollates (vt. ka hängima, tšillima) tõstis vana viljandifolgihunt minus pead. Kogu see ala ja sagimine meenutas mõnes mõttes muusikafestivali korraldamist, aga natuke pahupidi.

Muusikud ehk meeskonnad on mitu päeva varem kohal juba ja ootavad publikut.

Kohale on sõidetud tervete majadega

Peaesinejatel suuremad lavatagused, teistel väiksemad. Häälestatakse pille, sätitakse kostüüme. Tõelised fännid publikust on muidugi juba soundcheck’i ajal lava ees seismas, et kuulmata ei jääks ükski noot. Võib olla saab staariga piltigi teha.

Soundcheck on muidugi korralik, sest neljapäeval on shakedown ja testikatsed, mis tähendab, et nii suuremad kui väiksemad ralliautod saalivad hooldusala ja katse vahet tihedalt ning on, mida kuulata.

Mida üldse publikule pakutakse?

Ma vaatasingi täna kogu seda elu publiku silme läbi – kujutasin ette, et lendan kaugelt Eestist kohale (naljalt alla kolme lennu ei ole võimalik), aga kas midagi rohkemat ka pakutakse, kui raja ääres mööda tuiskavaid autosid näha?

Muidugi, Korsika on ilus koht ja kindlasti tasuks sellisel juhul jääda natuke kauemaks, aga ralli ajal?

Publik on sõber, mitte vaenlane

Üllatav on see, kui avatud on kogu see, heas mõttes tsirkus publikule. Ka kõige võimsamad tiimid ehk WRC meeskonnad, võimaldavad publikul väga lähedalt näha autode ettevalmistamist ja sõitjaid.

Tavainimene näeb kahe meetri, kallima rallipassiga inimene täitsa lähedalt. Nagu alumisel pildil näha, et valge aed on välimine ja Red Bulli oma sisemine.

Töö käib kõigi silme all, ei mingit salatsemist

Loomulikult, teatud distants jääb ja päris Ott Tänakule igaüks õlale patsutada ei saa. Aga ei ole ka seda, et kogu maagia käib kuskil musta kilega kaetud ehitusaia taga, kuhu kahemeetrised päikseprillides turvad lubavad vaid salajast käepigistust osates.

Raha saab ka õnneks kulutada

Ütleme nii – raha on võimalik kulutada kindlasti palju, seda muret pole küll, et midagi üle kipuks jääma.

Eri ajastud ja margid, põhimõtteliselt kõik on olemas

Alal on müügitelgid kõikidel WRC meeskondadel, kust saad soetada särke, mütse, mudeleid ja muud nänni. Lisaks kõik muud telgid, kus pakutakse võidusõidutarvikuid, kohalikku kinnisvara ja karussellisõite. Muidugi ka toiduautod juba tossasid ja kohvikärud aurasid.

Tahaks olla rallimees, aga päriselt ei julge? Ühes suures telgis on võimalik rallitoolides istudes mängida WRC mängu päris roolide ja pedaalidega.

Ja saada nukralt aru, et see värk on palju raskem, kui arvata võiks ja sa tegid õigesti, et ralli asemel näiteks advokaadiks hakkasid.

Kui ma rajal juba suutsin püsida, siis see käsipidurikang jäi küll segaseks

Tule lennukiga, lahku autoga

Särgid-värgid juba olemas ja automudelite asemel mängid päris autodega? Aga palun – tutvuge Alfa Romeo valikuga (muidugi vaid tippversioonid), uudistage uusi Citroene, Mercedeseid, ATVsid või jalgrattaid.

Uhkes üksinduses või üksinda oma uhkuses?

Isegi Tesla on toonud kohale Model X-i, mis seisab uhkes üksinduses, kogu sellest arhailisest bensiinivärgist eemal. Ei oskagi öelda, kas teised lapsed ei võta teda mängu või on ta ise sellise kõrgi suhtumisega.

Kes otsib, see leiab

Eriti agar fänn käib läbi muidugi kogu ala, ka kõige kaugemad nurgad ja ma luban, see tasub ennast ära. Kohal on väga ilus kollektsioon ajaloolisi rallikaid! Esialgu veel vähe, aga sellevõrra lihtsamini pildistatavad.

Loo all on galeriis veel rohkelt pilte

Ühe kogenuma inimese teooria oli selline, et neid peaks homme juurde tulema, kuna tegu pole profiautodega vaid nende juhid (ilmselt advokaadid) peavad tööpäevadel tööl olema ja nende etapp algab hiljem. Loodan, et saan siis galeriile täiendust.

Vaikus enne tormi

Neljapäeva õhtuks jookseb rallipark ootamatult tühjaks ja ainukesed, kes jäävad, ongi needsamad vanad autod. Ralli algab homme saare teises otsas ning kõik võistlusautod laetakse treileritele ja viiakse ära.

Koos suurema osa tehnikute ja toetava seltskonnaga. Üldse tundubki olevat ralli üks tohutu logistiline suurvorm.

Kõik legendid kahjuks rajale ei lähe

Lähengi nüüd ja vaatan, kuidas kohalik õhtune elu on. Siis tean head tarbijanõu anda neile, kes järgmine aasta tahaks Korsika rallit külastada.

Ahjaa, ilm on imeline! Korralik Eesti suvi. Päike paistab lagipähe, tuulevarjus on palav, lagedal maal on lõikavalt külm tuul. Nädal alguses tuli mägedes paks lumi maha. Tuleb kohe selline grillimise tuju ja soov üle lõkke hüpata, soojas fliisis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.