5 autodes levinud tüüpviga: mida erinevad kolinad ja kaduvad vedelikud tähendada võivad?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Rubriiki toetab

Autode kulumist ja probleeme mõjutavad sajad erinevad faktorid ja kasvõi sama tootja sama mudel võib erineva omaniku käes väga erineva elueaga olla. Sellest hoolimata on pea kõikidel autodel olemas teatud hoiatusmärgid, mis võivad anda märku mõne probleemi ilmnemisest ning millest tuleks teadlik olla.

Kindlasti ei pruugi need märgid iga auto puhul samad olla ning kõige kindlam variant on alati eksperdi poole pöörduda. Samuti võib mõni “ilmselge” märk tähendada hoopis muu probleemi või vea olemasolu.

1. Õli kaob mootorist kiiremini kui peaks

Mõningane õlikadu on ajapikku normaalne. Samuti võib mõne mudeli puhul normaalne õlikadu tähendada teist marki auto puhul tõsist probleemi. Kui õlikadu on aga mõnetuhande kilomeetri juures juba liitri lähedale, on suurema tõenäosusega tegu siiski probleemiga.

Õli kadumine võib tuleneda mitmest erinevast veast, leketest kuni õli ära põlemiseni. Õli põlemisest võib anda märku auto summutist tulev sinakas suits, kuid mitte alati. Igal juhul tasuks õli ebanormaalse kadumise puhul pöörduda teenindusse või töökotta, et asjast selgust saada.

2. Jahutusvedelik kaob

Lisaks õli kadumisele on üsna levinud probleem ka jahutusvedeliku kadumine. Sel puhul tuleks kahtlustada leket mõnes voolikus, radikas või isegi probleeme veepumbaga. Jahutusvedelik võib lekkida ka salongi, mis juhul võib autos tunda jahutusvedeliku lõhna.

Jahutusvedeliku tasemel tasub silma peal hoida ning selle kadumise korral tuleks üles leida võimalikku lekke koht. Kui leket lihtsasti ei leia, võib tegu olla muu probleemiga ning pöörduda tuleks jällegi teenindusse või töökotta.

Kui kaovad aga õli ja jahutusvedelik korraga, võib see tähendada veelgi tõsisemaid probleeme ja siis tasub pöörduda hooldusesse.

3. Auto kumiseb kurvi keerates

Helid autoga pöörates võivad tekkida nii roolisüsteemist kui ka veermikust, täpsemini vedrustussüsteemist. Olenevalt helist annavad sedasi endast märku näiteks roolivõim, rooliots, puksid või kasvõi rattalaagrid. Täpselt selliseid helisid diagnoosida oskavad eksperdid ja kogemusega inimesed, kuid igal juhul tasuks mistahes ebanormaalsetele helidele autoga keerates tähelepanu pöörata.

4. Vibratsioon pidurdades

Mistahes vibreerimine on enamjaolt seotud rehvide ja ratastega. Võibolla on rehvid ebaühtlaselt kulunud, velg kõver või mõni raskus ära tulnud. Vibratsioonid pidurdades võivad tähendada ka pidurdiketaste või -klotside ebaühtlast või liigset kulumist. Valesti reguleeritud sild võib endast samuti sel moel teada anda.

5. Kolinad üle lamava politseiniku sõites

Üle aukude või lamavate politseinike sõites annavad endast tavaliselt teada kulunud veermikuosad. Näiteks võib kolksuda või kolinaid tekitada kulunud amortisaator, puks, amordipadi või muu selline komponent. Teinekord võib tegu olla aga millegi hoopis lihtsamaga – kunagi tegi mu autol august läbi sõites kolksuvat häält hoopis pagasiruumis korralikult kinnitamata tagavararatas.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.