Coop Panga Liisingu juht selgitab, millistel juhtudel on mõistlik autoliisingule maksepuhkust taotleda?

Foto: Coop pank

Rubriiki toetab

Liisinguvõtjatele tuleb sageli üllatusena, et ka autoliisingule on võimalik taotleda maksepuhkust. Coop Panga Liisingu juht Martin Ilves selgitab, millistel juhtudel tasub maksepuhkust küsida ning mis sellega kaasneb.

Viimastel aastatel on Eestit tabanud mitmed kriisid, mis on tekitanud tarbijates ebakindlust ning mõjutanud otseselt ka perede eelarvet. Praegu mõjutab inimeste toimetulekut kõige rohkem kõrge inflatsioon. Eluasemelaenu ning liisingu võtjatele valmistab muret ka euribori tõus. Paljude jaoks ongi kodulaenu kõrval suurimaks rahaliseks kohustuseks just autoliising. Siiani on aga väga vähesed autoliisingu võtjad kasutanud maksepuhkuse võimalust, mis iseenesest on ju positiivne.

Kõigil võib ette tulla rahaliselt keerulisi olukordi või perioode

Siis on suureks abiks, kui saab suuremate rahaliste kohustuste tasumist ajatada, et leida tekkinud olukorrale stressivaba lahendus. Eluasemelaenu või liisingu maksepuhkus aitab sellist perioodi kergemini üle elada.

Maksepuhkuse küsimine ei ole häbiasi ning sellel ei ole mingit negatiivset mõju edaspidistele suhetele liisingufirma või pangaga. Maksepuhkust võttes ei vähene kliendi võimalused saada tulevikus uut laenu või liisingut ning selle tõttu ei tõuse intressimäärad. Oma rahalisi probleeme tasub alati arutada liisinguhalduriga, et leida parim lahendus. Eriti siis, kui on näha, et lähiajal on sissetulekud oluliselt vähenemas või vältimatutel põhjustel kulud kasvamas.

Coop Panga Liising on andnud maksepuhkust näiteks töökoha vahetuse ajaks, talviste kõrgete kommunaalkulude perioodiks, auto kalli remondi tõttu ning loomulikult töökoha kaotuse või haiglaraviga seotud murede leevendamiseks. Pelgalt saavutatud elustandardi hoidmiseks ei ole otstarbekas maksepuhkust küsida.

Maksimaalselt saab küsida maksepuhkust liisingukohustuse jäägist sõltuvalt kuni kuueks kuuks

Keskmiselt on selleks perioodiks neli kuud. Eeldatakse, et selle ajaga leiab inimene praegustes oludes uue töökoha ning ka talvised suuremad kommunaalkulud mahuvad antud ajaperioodi sisse.

Mida suurem on liisingu jääk, seda suurem on kokkuhoiu efekt maksepuhkuse võtjale. Alla 15 000 euro suuruse jäägi puhul pole maksepuhkusel suurt mõtet. Samuti ei ole otstarbekas seda võtta üheks või kaheks kuuks, kuna taotlusega kaasneb ka lepingu muutmise tasu.

Näiteks kui auto jääkmaksumus on 25 000 eurot, siis kokkuhoid nelja kuuse perioodi puhul on 262 eurot ja kuue kuu korral 468 eurot. Taotlused vaadatakse läbi individuaalselt ja lõplik otsus tehakse kõiki asjaolusid arvesse võttes. Üldjuhul maksepuhkust mitu korda ei pikendata.

Maksepuhkuse ajal tuleb igakuiselt tasuda liisingule ainult intressi ja auto kindlustusmakseid

Sel ajal on klient vabastatud liisingu põhiosa tagasimaksetest. Maksepuhkuse lõppedes jaotatakse maksmata jäänud laenusummad edaspidiste osamaksete vahel. Seega hilisemad tagasimaksed suurenevad.

Mida lühem aeg on jäänud liisingulepingu lõpuni, seda suurem on maksepuhkuse mõju edaspidistele osamaksetele. Kapitalirendi puhul on võimalik liisingulepingut ka pikendada ning sellisel juhul jäävad igakuised maksed samaks.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.