Kuidas uue auto mootorit sisse sõita ja mida seejuures vältida?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Pilt on illustratiivne.

Peale uue auto ostmist võib esimestel päevadel tekkida kiusatus kohalt minnes gaasipedaal põrandasse vajutada ning auto limiite katsetada. Sel teemal on siiamaani vastakaid arvamusi: mõned ütlevad, et mootorid on tehases niigi juba sisse töötatud, teisalt on autotootjaid, kes omaniku käsiraamatusse esimese 500-1500 km kohta ikkagi juhiseid kirjutavad.

Võta kergemalt ja mängi pööretega

Minevikus tähendas mootori sissesõitmine (engine break-in) seda, et mootoril lasti sissesõidu perioodil jooksul liikuvate metallosade konarused siledaks või  maha lihvida, kuna varem polnud tehnika mootoreid ehitades nii täpne kui tänapäeval. Sellegipoolest soovitavad osad autotootjad ka tänapäeval sarnast protseduuri.

Esimene ja tõenäoliselt kõige tähtsam juhis – ära lase pööretel piirajasse minna. Enamik autoeksperte nõustuvad ilmselt, et uue autoga võiks esimeste sadade kilomeetrite jooksul veidike kergemalt võtta. See ei tähenda aga seda, et tuleb võimalikult madalate pööretega sõita. Kiirendada tuleks kindlalt – tähtis on võimalikult lai pöörete ulatus. Numbrite poolest on bensiinimootorite puhul mainitud kuni 3500 pöördeni kiirendamist.

Eksisteerib ka vastupidine mõtlejaskond, kelle arvates tuleks uue autoga esimesed kilomeetrid just kiirendada ja pöördeid kõrgel hoida. Siiski vaidleb näiteks Engineering Explained, et kui isegi Nissan GT-R’i ja Corvette’i tegijad soovitavad esimesed paarsada kilomeetrit pöördeid alla 4000 hoida, võiks seda kõikide autodega teha. Enamike mootorite puhul jääb sissesõiduperiood 1000 kilomeetri kanti.

2018 Nissan GT-R käsiraamat soovitab esimesed 500km hoida pöörded alla 3500.

Pidurid ja õli

Mootor ei ole ainuke asi, mis võib uuel autol sissesõitmist vajada. Ka uute pidurite puhul soovitavad autotootjad vältida väga äkilist pidurdamist. Nagu ka mootori puhul ei tähenda see, et pidurdama peaks ekstra aeglaselt või sujuvalt. Mõõdukas ja kindel pidurdamine on ka pidurite sissesõitmisel oluline.

Omaniku käsiraamatus on õlivahetuse vahemikud kirjas, kuid uute autode puhul soovitavad osad autoeksperdid õli palju varem vahetada, näiteks ainult peale 100 km läbimist. Siinkohal tuleks tutvuda tootja käsiraamatuga või küsida nõu esindusest.

Pikenda auto eluiga korrapärase hooldusega

Auto käsiraamatust leiab peale mootori sissesõitmise juhiste ka auto hoolduse intervallid. Õli ja muude vedelike, filtrite ning rehvide vahetus ja kontroll käib auto omamise juurde ja aitab autot pikemalt töökindlana hoida. Rehvirõhk on oluline faktor mitte ainult rehvide kestvuse vaid ka kütusekulu juures.

Uus auto ei kuva esimese tuhande kilomeetri jooksul tõenäoliselt ka päris täpset kütusekulu, kuna mootor ei ole veel täiesti sissesõidetud. Sellise disclaimer’i võib leida näiteks 2018 Ford Focuse käsiraamatust.

Uue auto ja mootori sissesõitmine jääb siiski omaniku enda otsustada. Keegi ei tule kätt ette panema kui otsustad esindusest otse rajale tippkiirust proovima minna. Mõni mudel on müügile jõudes just selleks puhuks ette valmistatud. Näiteks Acura NSX mootor “soojendatakse” juba tehases ette. Siiski soovitab isegi selle, ühe 2017. a parima sportauto käsiraamat, omanikel esimesed 300 km vältida äkilist pidurdamist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.