Le Mansi 24 tunni sõidu juhend algajale: kes sõidavad, kuidas vaadata ja kellele kaasa elada?

Foto: Antonin VINCENT (ACO)

Rubriiki toetab

Tänavu tähistab Le Mansi 24 tunni sõit 100 aasta möödumist esimesest sõidust ning osaleb siiani suurim arv Le Mans Hypercari klassi autosid. Eestlastele on maiuspalaks muidugi Martin Rumpi naasmine kuulsale ööpäevavõidusõidule. Mida veel maailma suuremalt võidusõidult tahta?

Nagu Autogeeniuses juba traditsiooniks on saanud, paneme kirja kiire eelvaate saabuvast võidusõidust: millised tiimid on favoriidid, kellel veel silma peal hoida ning kust seda kõike üldse vaadata.

Kus, millal ja kuidas seda kõike vaadata saab?

Le Mansi 24 tunni sõit toimub 10. ja 11. juunil ning algab Eesti aja järgi laupäeval kell 17. Traditsiooniliselt on kõige kindlam viis seda vaadata Eurospordi kanalitelt. Kahe kanali peale katavad nad kõik 24 tundi sõidust ära ning lisaks saab soovi korral ka telepildi reklaame ignoreerida kui maksta Eurosport Playeri tasulise voogedastuse eest. Viimast saab vaadata ka nutiseadmest vastava äpi kaudu.

Lisaks on arvutist ja nutiseadmetest võimalik vaadata läbi kestvussõidu maailmameistrivõistluse ametliku, kuid tasulise voogedastuse (FIA WEC TV) ning täiesti tasuta raadiokommentaare saab kuulata Radio Le Mansi kodulehelt.

Harjutus- ja kvalifikatsioonisõidud toimuvad juba kolmapäeval ja neljapäeval. Kõik mainitud tele- ja voogedastuskanalid kannavad ka kõike seda otsepildis üle.

62 autot, 3 sõidukiklassi – terve rada täis konkurentsi

Kuna Autogeeniuses oleme juba mitu aastat Le Mansi n-ö eelvaadet teinud, võiks ju loota, et erinevate klassidega kestvussõit on nii mõnelegi lugejale tuttav. Tänavu on võrreldes varasemate aastatega üks suur muutus – puudub GTE Pro klass.

Kui välja arvata lahkunud GT-klass, siis valikus olevad sõidukiklassid on identsed möödunud aasta omadega. Juba kolmandat aastat on tipus LMH (Le Mans Hypercar) klass, kiiruselt teine on pikalt suurte muutusteta püsinud LMP2 (Le Mans Prototype 2) ning lõpetavad tänavu ainuke GT kereautode klass GTE Ami kujul.

LMH (Le Mans Hypercar) – Võrreldes esimese kahe aastaga on LMH klassis toimunud just kõige suurem muutus, sest varasema kahe aasta kolme meeskonna ja viie auto asemel on nüüd kokku 16 sõidukit, 9 erineva meeskonna peale. Autosid saab lihtsalt eristada punasel taustal olevate numbritega.

Kelle silm peal hoida?

  • Favoriidiks on kindlasti Toyota Gazoo Racing oma GR010 hübriid autodega #7 ja #8, kes meeskonna peale on võitnud viis viimast Le Mansi ning tänavuse hooaja esimesed kolm etappi: Sebring, Portimão ja Spa-Francorchamps.
  • Siiani lähimat konkurentsi on pakkunud uustulnuk Ferrari, kui üldse Ferrarit üheski võidusõiduseerias uustulnukaks nimetada saab. Ferrari AF Corse meeskond on autode #50 ja #51 peale kokku siiani saavutanud ühe 2. ja kaks 3. poodiumi kohta Toyotade kõrval.
  • Cadillac (autod #2 ja #3) ja Porsche (autod #5, #6 ja #75) tehase meeskonnad on tempolt üsna sarnased ning hea õnne korral võivad Ferraride kandadele astuda küll. Tasub mainimist, et Cadillaci ja Porsche autodega sõidavad ka erameeskonnad vastavalt Action Express Racing #311 ja imeilusa kuldse disainiga Hertz Team Jota #38.

LMP2 (Le Mans Prototype 2) – Kuigi esmakordsele Le Mansi vaatajale võivad tunduda LMP2 autod justkui samad, mis LMH, siis päris nii ikkagi pole, sest aeglasem klass on väiksema võimsuse ja aerodünaamilise pidavusega. Tasavägise sõidu eesmärgil kasutavad kõik autod identset V-8-jõuallikat ja kuigi auto keresid on valikus erinevaid, on ajaga eelistatuks saanud just Oreca, mida kõik ka kasutavad.

Tavavaatajale tõenäoliselt kõige keerulisem klass, kus kellegile kaasa elada, sest lemmikuid on raske valida, kuna puuduvad autotootjad ja tehasemeeskonnad. Kokku võtab LMP2 klassist osa 24 sõidukit ning autode eristamiseks teistest klassidest on neil numbrid sinisel taustal.

Kellel silm peal hoida?

  • Korduvad Autogeeniuse Le Mansi eelvaate lugejad teavad, mis siit tuleb, sest nagu viimastel aastatel on tippklassis favoriidiks olnud alati Toyota, siis LMP2 klassis on jällegi head hoogu näidanud United Autosports (autod #22, #23) ja Jota (auto #28) meeskonnad ning see aasta pole kuidagi erinev.

    Möödunud aasta Le Mansi võitnud Jota ainukeseks miinuseks on fakt, et neil on LMP2-klassis vaid üks auto, varasema kahe asemel. Ikka seepärast, et Jota osaleb seekord ka LMH-klassis Porschega.

  • Belgia meeskond Team WRT (autod #31 ja #41) võitis 2021. aasta Le Mansi ja tänavu on saavutanud kolmanda koha Portimão ja võidu Spa-Francorchamps etappidel.
  • Itaalia meeskond Prema Racing (autod #9 ja #63) saavutas möödunud Le Mansi sõidus teise koha ning tänavu jõudnud poodiumile esimesel Sebringu etapil ja kahel järgmisel jäänud napilt poodiumist ilma, lõpetades mõlema etapid neljanda kohaga.

GTE Am – Visuaalselt kõige kergemini eristatavad autod, kuna tegu on siiski tänavalegaalsete sport- ja superautode baasil ehitatud ringrajamasinatega. Varasemalt on GTE jagunenud klassideks Pro ja Am, kus erinevuseks on sõitjate tase, kuid tänavu jääb püsima vaid viimane.

Igas autos peab olema vähemalt üks amatöörtasemega (pronks) võidusõitja ning kaks eri tasemega professionaalset sõitjat. Ühtlasi tasub ära märkimist, et tänavu on viimane aasta, kus GTE klass veel sõidab, seega Le Mansi võit on suure tähtsusega. GTE Ami klassis osaleb 21 sõidukit ja äratundmiseks on autodel numbrid oranžil taustal.

Kellel silma peal hoida:

  • Eelmine aasta tõime välja kaks eri autot pelgalt populaarsuse tõttu: Porsched, kus ühes debüteeris Le Mansil eestlane Martin Rump ja teises tegi oma debüüdi filminäitleja Michael Fassbender.
    Heaks uudiseks on see, et tänavu jagavad mehed ühte ja seda sama Proton Competition Porsche 911 RSR autot numbriga #911, koos väga kogenud Porsche tehasesõitja ja mulluse Le Mansi GTE Pro klassi võitja Richard Lietziga.
  • Alati tugevaid Proton Competition meeskonna ridadesse mahtuvaid Porschesid on veelgi, numbritega #16, #77 ja #88.
  • Tänavuse WEC hooaja vaieldamatult parimate tulemustega auto on aga kollane #33 kandev Corvette Racing. Esimesel kahel Sebringu ja Portimão etappidel saavutati võit ja viimasel Spa-Francorchampsi sõidul jäädi teiseks.
  • Viimaseks soovituseks jääb #85 Iron Dames meeskonna roosa-musta disainiga Porsche. Kolme naisjuhiga meeskond on just möödunud aastal saavutanud palju nii Euroopa ELMSi kui ka maailmameistrivõistlustel WEC seerias. Kuigi tänavu on finišeerimiskohad olnud võib-olla alla ootuste, saavutades vaid viimase poodiumi koha Portimãos, siis Le Mansil on neil uus võimalus end tõestada.
Foto: Team Chevy, Facebook

Nascar – Jah te lugesite õigesti, üks ainuke Nascari auto võtab osa tänavusest Le Mansi 24 tunni sõidust. Kuigi klasse on ametlikult kolm, siis traditsiooniliselt lubatakse Le Mansist osa võtta ka ühel n-ö eksperimentaalsõidukil, mis kas testib uut tehnoloogiat või teeb miskit muud innovaatilist.

Traditsiooniliselt tuntud kui eriklass “Garage 56”, kuna mitu aastat tagasi osales Le Mansil kuni 55 autot, millele lisandus üks iseseisev sõiduk, on mitu viimast aastat eksperimentaalauto koht olnud vaba. Viimati täitis seda 2016. aastal modifitseeritud LMP2 auto, mis oli ümber ehitatud ühe juhi jaoks, kellel olid kõik neli jäset amputeeritud.

Pärast mitmeaastast pausi on innovaatilist tehnoloogiat esindav auto on eraldi kestvussõiduks arendatud Nascari ringraja auto. #56 kandvat V-8-mootoriga masinat hakkavad juhtima seitsme kordne Nascari meister Jimmie Johnson, F1 maailmameister Jenson Button ja Le Mansi võitja Mike Rockenfeller.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.