Le Mans’i tippklassi jätkuv kasv on toonud kaasa ühe üllatava miinuse

Foto: Antonin VINCENT (ACO)

Viimase paari aasta jooksul oleme üsna tihedalt kajastanud kõiki erinevaid autotootjaid, kes on jõudnud või alles jõudmas Le Mans’i kestvussõidu Hypercar/LMDh klassi. Tänavusel 24-tunni võidusõidul osales tippklassis 16 autot ning järgmisel aastal ületab arv suure tõenäosusega 20 auto lävendi. Aga miks see siis halb on?

Kui hoida fookus just tippklassil, siis on uus Le Mans Hypercar (LMH) reeglistik üks ütlemata hea lahendus ja sellega koos eksisteeriv LMDh lisab veel enam konkurentsi. Rohkem automarke, rohkem autosid, rohkem konkurentsi ja muidugi ka palju rohkem meeltlahutavalt tihedat võidusõitmist.

Kuid Le Mans’i ja seda ümbritsevad võidusõiduseeriad WEC ja ELMS on alati olnud mitme sõidukiklassiga kihutamised, mis tähendab, et võidusõidu ülekannetes peavad eetriaega jagama vähemalt kolm eri klassi autosid. Kui tippklassis on aga pidevalt sagimist ja positsiooni eest võitlemist, siis hierarias madalamal istuvad autod ei saa teleülekande kaudu kahjuks enam tähelepanu.

Tänavusel Le Mans’i 24-tunni sõidul, ringraja ääres istudes, sain sõnumi tuttavalt: “Kas Martini autost on-board ülekannet kah näidatakse? Eurosport näitab ainult Hüperautosid.”

Sõnumi ajal oli sõit kestnud vähem, kui kaks tundi ja Martin Rumpi meeskonna #911 Porsche 911 RSR oli antud juhul äsja jõudnud top kümne sekka. Kuid mõned tunnid hiljem olid nad esikolmikus ja õhtuks ka oma GTE Am klassi liidrid – seda nägi kahjuks valdavalt vaid teksti formaadis, kui vaadata autode järjestust.

Foto: Facebook, Team Proton Competition

Rumpi auto liidrikoha saavutamine ei juhtunud mõne boksipeatuse tõttu vaid täitsa rajal, konkureerivast autost möödudes ja see möödasõit kahjuks teleekraanidele ei jõudnud. Vähemalt mitte sinna, mis olid raja ääres ja omasid minu teada sama pilti, mis jõudis ka Eurospordi ülekandesse.

See on vaid üks näide, mis kindlasti pole kõige erapooletum juhtum, kuna tegu oli siiski hetkega, kus eestlane jõudis Le Mans’i sõidul oma klassi liidrikohale. Omajagu ülekandes kajastamata duelle leidus veel GTE Am ja ka LMP2 klassides.

Arusaadavalt on peamine fookus tippklassi tehasemeeskondadel, kus on tippsõitjad ja kiireimad autod. Kuid misiganes klassi liidrivahetus vajaks kindlasti ka otseülekandes, päris pildi kaudu kajastamist. Kasvõi pisut hilinenud kordusena, kui antud juhul Ferrari, Porsche ja Toyota kõik tõesti omavahel Mulsanne’i sirgel mõõtu võtavad.

Järgmiste aastatega, rohkemate autodega, võib see probleem veel enam süveneda, kus fännid telekate taga ei näe kõike tähtsat visuaalselt, kui see ei puuduta tippklassi. Loodetavasti suudavad otseülekannete režissöör ja teda ümbritsev meeskond tulevaste etappide eetriaega natuke rohkem jagada ka madalamate klasside vahel.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.