Hea nipp

Mille järgi autole uut akut valida?

Rubriiki toetab

Kõik Sinu kindlustused
Kiiresti ja lihtsalt!
Võta IIZI äpp!

Igat autoomaniku võib ühel hetkel tabada halb üllatus, kui autosse istudes see enam ei käivitu. Sellisel juhul on esimene asi, mida kontrollida, enamasti aku. Ükski neist ei kesta igavesti ning tahab mingil hetkel väljavahetamist. Mida uue aku soetamisel tuleks silmas pidada?

Aku maht

Aku mahutavust mõõdetakse ampertundides (aH) ning see on üks peamiseid parameetreid, mille järgi uus aku valida. Enda autole sobiva aku mahutavuse saab kõige lihtsamini teada olemasoleva aku pealt. Alati ei pruugi see siiski olla parim viis, kuna mujalt Eestisse toodud autodele võib olla paigaldatud lahjem aku, mis ei pruugi arvestada meie talviste ilmaoludega.

Autotootjad on iga mudeli jaoks ka sobivad aku parameetrid ära määranud ning ostukohades leiab need vastavatest kataloogidest. Rusikareegel on aga see, et mida suurem mahutavusega on aku, seda kauem suudab see ka voolu anda.

Käivitusvool

Käivitusvool on tugeva voolu hulk, mida aku suudab anda lühiajaliselt ja seda mõõdetakse -18 kraadi juures. Mida suurem on vooluhulk, seda kindlamini ka auto käivitub. Näiteks diiselautode puhul tasuks eelistada suuremat käivitusvoolu.

Käivitusvoolu jaoks on kasutusel erinevad standardid – EN (euronorm), DIN (saksa standard) ja SAE. Seega tuleks ka antud parameetrit uue aku valikul jälgida.

Garantii ja eluiga

Keskmise kasutuse juures peaks auto aku vastu pidama kolm kuni viis aastat. Kuid välistatud pole ka pikem iga, kui akut laetakse korralikult ning sõidud on piisavalt pikad. Vastupidisel juhul pole välistatud ka olukord, kus aku tuleb välja vahetada juba aasta või paari jooksul.

Enamasti on tavasõiduautodele pakutavate akude garantii kaks aastat. Olenevalt tootjast võib see aga olla ka kolm aastat.

Märksõnad: , ,

Üleskutse

Aita meil Autotundi teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan saadet Kuulan Autotundi

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.