Mille järgi autole velgi valida?

Rubriiki toetab

Kui sõiduvahendi rehvide vahetamine on tavaline ja regulaarne tegevus autoomanikel, siis velgi väga tihti vahetama ei kiputa. Kui see tegevus aga ühel hetkel vajalikuks peaks osutuma võib asi minna keerulisemaks, kui algul arvatud. Poldivahe, keskava suurus – palju parameetreid, millega ei oskagi midagi peale hakata. Toome asjas veidi selgust.

Velje diameeter

Tõenäoliselt on see üks peamiseid põhjuseid, miks velgede vahetus ette võetakse. Suurem velg mõjub tihti efektsemalt kui väiksem. Siiski tuleb silmas pidada ka seda, et mida suuremaks läheb velg, seda õhem saab seal peal olla rehv. See aga mõjutab omakorda sõidumugavust.

Liiga suure velje õhem rehvipind summutab kehvemini teekonarusi ning teeb sõidukogemuse oluliselt ebamugavamaks.

Poldivahe (PCD)

Poldivahe määramisel kasutatakse kahest numbrist koosnevat kombinatsiooni – 5×112. Esimese puhul on tegu poldiavade arvuga ning teine näitab nende kaugust üksteisest.

Uue velje valikul on see üks tähtsamaid parameetreid, kuna teistsuguse poldivahega velgi pole sõidukil võimalik kasutada. Siiski on palju tootjaid, kelle mudelitel on samasugune poldivalem. Näiteks Volkswageni omanikud saavad kasutada Audi velgi ja vastupidi. Muidugi on oluline sellisel juhul jälgida ka teiste parameetrite kattuvust.

Keskava suurus

Keskava on velje keskel olev auk, millega see kinnitatakse autotelje otsas oleva rattarummu külge. Oluline on see selle jaoks, et kuigi osad muud näitajad (näiteks poldivahe) võivad muidu autole sobida, siis liiga väike keskauk muudab selle kasutamise võimatuks.

Velge saab aga kasutada juhul, kui see on suurem kui konkreetsele mudelile ette nähtud. Selle jaoks kasutatakse tsentreerimisrõngaid, mis rattarummu ja velje keskava vahe tasandavad.

Offset ehk veljenihe (ET)

Veljenihe on kaugus velje keskosa ning rummukinnituse ääre vahel ning seda laiust mõõdetakse millimeetrites.

Nihe on igal sõiduautol erinev, seepärast on oluline jälgida, et uue velje valikul see näitaja kattuks tootjapoolse algse näiduga. Vastasel juhul ei pruugi velg istuda rummule õigesti ning võib põhjustada kahju teistele detailide. Vale veljenihe võib põhjustada ka juhitavuse halvenemist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.