Oluline info enne igat väljasõitu: mis dokumendid kaasa võtta ja mida veel teada?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Erik Prozes, Postimees / Scanpix Baltics

Lähenev sügis meelitab inimesi üha rohkem suve pikendamiseks ette võtma autoreise Euroopasse. Kuna ees ootab piiriületus ja ühes sellega muutuvad ka liiklusreeglid ja –korraldus, tuleb turvaliseks sõiduks üht-teist selgeks teha ja meelde jätta.

Seesami sõidukikindlustuse vanemkahjukäsitleja Anti Otsla jagab nõuandeid, mida autoreisi planeerides silmas pidada, et teekond kulgeks turvaliselt ja sujuvalt.

Auto töökorda

Väga tähtis on enne teele asumist üle kontrollida auto seisukord, et teel tekkivaid probleeme ja ohtlikke olukordi ennetada. Sõiduki tuled, rehvid ja turvavarustus peavad olema töökorras ja korralik esmaabikomplekt kaasas. Enda ohutuse tagamiseks pimedal maanteel peatudes on kindlasti vajalikud ka helkurvestid. Lisaks on need paljudes riikides kohustuslikud.

Elementaarsetest abivahenditest soovitab Seesami esindaja õigel teel püsimiseks kaasa võtta nii navigeerimisseadmed kui ka kaardi – juhuks, kui tehnikavidinad peaksid alt vedama, aku valel hetkel surema või GPS teekonda valesti näitama.

Pikk sõit ja ettearvamatud teeolud võivad auto proovile panna, mistõttu tuleks automatkale kaasa võtta ka kontrollitud tagavararatas ja rattavahetuseks vajalikud tööriistad nagu rattavõti, tõkiskingad ja tungraud. “Rehvi purunedes ei pruugi autoremonditöökoda läheduses olla, teinekord võivad teeäärsed mehaanikud teha ka ebakvaliteetset tööd või kaugelt tulnud reisijalt küsida teenuse eest ebamõistlikult kallist hinda,” hoiatab kindlustaja.

Vajalikud dokumendid kaasa

Euroopasse autoreisile minnes ainult ID-kaardist ei piisa. Enamikes Euroopa Liidu riikides peab lisaks kehtivale juhiloale ja autodokumentidele kaasas olema ka liikluskindlustuse poliis.

“Euroopasse sõites on soovitatav kaasa võtta ka roheline kaart ehk rahvusvaheline inglisekeelne dokument, mis tõendab kehtiva liikluskindlustuse olemasolu ja säästab võimalikest sekeldustest välismaa ametivõimudega kindlustuskaitse osas,” selgitab Otsla.

Roheline kaart on kohustuslik väljaspool Euroopa majanduspiirkonna riike – näiteks Venemaal, Valgevenes, Ukrainas, Moldovas, Bosnia-Hertsegoviinas, Montenegros, Albaanias jne.

Lisaks on mõistlik autoga reisides kaasa võtta isekopeeruv rahvusvaheliselt kasutatav eestikeelne liiklusõnnetuse blankett. Kuigi igas Euroopa riigis on kasutusel samasugune blankett, on õnnetuse korral eestikeelset dokumenti lihtsam vormistada ning sellega saab vältida allkirja andmist asjaoludele, mis muidu võivad jääda selgusetuks.

Kindlasti annab südamerahu ka kaskokindlustuse olemasolu ning viimane tuleks võimalusel valida selline, mis tagaks tasuta autoabi terves Euroopas. See on abiks olukordades, kus kütus saab ootamatult otsa, toimub liiklusavarii, unustad võtmed autosse või vajab sõiduk pukseerimist.

“Kindlasti tuleks igale pereliikmele sõlmida ka meditsiiniabi kindlustus, mis katab reisil alanud haiguse või juhtunud õnnetuse kulud ning transpordikulud haige viimiseks tagasi kodumaale. Ootamatu kukkumise, nikastuse või näiteks pimesoolepõletiku eest pole keegi kaitstud ja üks pealtnäha väike haigus võib rahakotti märkimisväärselt tühjendada,“ räägib Seesami esindaja.

Põhjalik eeltöö

Eduka autoreisi eelduseks on eeltöö – pane enne teele asumist paika marsruut ja vii end kurssi teeolude ja kohalike reeglitega.

“Väga oluline on endale enne teele asumist selgeks teha külastatavates paikades kehtivad nõuded ja ettekirjutused, mis säästab ebameeldivatest olukordadest ja kopsakatest rahatrahvidest. Liikluseeskirjad ja kiiruspiirangud võivad naaberriikideski suuresti erineda, samuti tuleb tähelepanelik olla teemaksude puhul,“ selgitab Seesami esindaja.

Märksõnad: ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.