Mis seisus on elektri- ja vesinikveokite arendamine?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Volvo elektriveok. Foto: Scanpix/AFP/Peter Steffen.

Alternatiivkütustel sõitvatest autodest kuuleme pea iga päev. Väiksemaid elektriauto tootjaid tõstavad praegu pead nagu seened pärast vihma. Kuid lisaks tavasõidukitele tehakse edusamme ka elektri- ja vesinikveokite valdkonnas. Millistelt tootjatelt on lähiaastatel uue tehnoloogiaga rekasid oodata?

Tesla Semi tulekust teavad paljud juba aastaid ning praeguse info kohaselt peaksid esimesed Tesla elektriveokid juba järgmisel aastal teedele jõudma. Sõiduulatus on lubaduste kohaselt 800 kilomeetrit, millest 80% peaks saama täis laadida poole tunniga. Samuti võib Semidelt oodata Teslale omast Autopilot tehnoloogiat, mis võimaldaks poolautonoomset sõitmist maanteedel.

Lisaks kabiinita Vera elektriveokitele on Volvolt juba järgmisel aastal oodata esimesi elektrilisi veokeid nimega Volvo FL. Tootmisesse peaksid veokid minema veel selle aasta sees ning lühemateks sõitudeks hakatakse neid Euroopas juba tuleval aastal müüma. USAsse peaksid esimesed Volvo elektriveokid samuti juba järgmisel aastal jõudma, kuid ametlikult lähevad need seal müügile aastal 2020.

Mõni aeg tagasi kirjutasime tuhandest Hyundai vesinikveokist, mis Šveitsi testimisele lähevad. Lisaks ütles Hyundai tarbesõidukite osakonna juht Reutersile, et Hyundai plaanib vesinikveokitega tulla USA, Hiina ja teatud Euroopa turgudele, kus peagi diiselsõidukitele kehtestatud piirangud kehtima hakkavad.

Volkswageniga koostööd tegevalt Navistarilt on juba järgmisel aastal oodata väikese sõiduulatusega elektriveokite testmudeleid. Väikses mahus tootmist plaanib USA firma ametlikult alustada 2020. aastal.

Paarikümne testsõidukiga tuleb järgmisel aastal lagedale ka Nikola Motor Company, kes teeb koostööd eeskätt Boschiga. Elektri- ja vesiniktehnoloogial sõitvate veokite sõiduulatused peaksid olenevalt ilmastikust ja laadungist jääma 800 – 1900 kilomeetrini. Nikola veokitele on juba sadu eeltellimusi, kuigi päris tootmine peaks algama alles aastal 2021.

Daimler on esitlenud nii elektri- kui ka vesinikautosid, sealhulgas ka elektriveokit. Esimesed kolmkümmend prototüüpi peaksid klientide kättet testimiseks jõudma juba sel aastal ning päris tootmine peaks algama 2021. aastal. Aastaks 2019. peaks Saksa suurtootja oma veokite arendusse investeerima kokku 2,5 miljardit eurot.

Vesinikveokeid testib hetkel Toyota, mille esindajate sõnul on vesiniku eeliseks elektri ees just tankimiskiirus – kütuseelemendiga sõidukeid saab tankida praktiliselt sama kiiresti kui praeguseid diisli peal sõitvaid veokeid. Täpsemaid andmeid reaalse tootmise ja müügini pole Toyota hetkel avaldanud.

Uudised ja muud artiklid tarbesõidukitest

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.