Circle K: Saudide tootmiskärpe pikendus survestab nafta hinda

Foto: Shutterstock

Nädala jooksul on Brent toornafta hind liikunud vahemikus 86 – 91 USD/b. Maailmaturu nafta hinda tõstis Saudi Araabia ootamatu otsus pikendada tootmismahtude kärbet aasta lõpuni.

„Nädala jooksul on maailmaturu toornafta hinnad liikunud vahemikus 86 -91 USD/b. Selle nädala äkiline hinnatõus oli tingitud Saudi Araabia teatest pikendada tootmiskärbet aasta lõpuni. Analüütikud küll ootasid tootmiskärpe pikendamist, ent eeldus oli, et kärbet pikendatakse ühe kuu jagu,“ ütles Circle K Eesti mootorikütuste hinnastamisjuht Indrek Sassi.

Saudi Aaraabia otsus pikendada tootmiskärbet 1 miljonit barrelit päevas vähemalt kolme kuu võrra üllatas turge ning tõi kaasa ka kiire reaktsiooni toornafta hinnale, mis tõusis otsuse järel üle 90 USD/b. „Võrreldes tänavuse aprilliga, mil Saudi Araabia tootmismaht oli 10,5 miljonit barrelit päevas, hoitakse uue otsuse kohaselt tootmismahtu ligikaudu 9 miljoni barreli juures päevas. Viimati olid Saudi Araabia tootmismahud nii madalal tasemel COVID-19 pandeemia ajal, mil kehtisid ulatuslikud liikumispiirangud,“ nentis Sassi.

Lisaks teatas ka Venemaa ekspordimahu vähendamisest kuni aasta lõpuni. „Need teated toornafta pakkumise vähendamise kohta tekitavad suure tõenäosusega olukorra, kus globaalsed naftavarud hakkavad lähiajal langema ning surve hindadele suureneb käesoleva aasta jooksul veelgi,“ selgitas Sassi kärbete mõju lisades, et USA toornafta laovarud on viimase 1,5 kuu jooksul juba langenud 35 miljoni barreli võrra. „Samas on septembris ja oktoobris USA rafneerimistehaste hooldusperiood, mistõttu võib oodata mõningast toornafta laovarude taastumist,“ lisas Sassi.

Maailmaturu toornafta hinnale avaldab negatiivset mõju aga majanduses toimuv. „Hiina majandusnäitajad ja sealse kinnisvarasektori kriis on analüütikutes tekitanud ebakindlust,“ rääkis Sassi. „Hinda hoiab madalamal tasemel ka Iraani nafta ekspordi kasv. Iraan, kes on veelgi tugevamate USA sanktsioonide all kui Venemaa, eksportis augustis valdavalt Hiinasse ligikaudu 2,1 miljonit barrelit toornaftat päevas,“ märkis Sassi.

„Käesoleva aasta esimeses kvartalis oli Iraani ekspordimaht ligikaudu 1,23 miljonit barrelit päevas. Nii prognoosib näiteks EIA (Energy Information Agency), et OPEC riikide nafta tootmine kasvab 2024. aastal keskmiselt 0,6 miljonit barrelit päevas. Kasv tuleneb eelkõige kõrgematest kvootidest Araabia Ühendemiraatidele ning Iraani ja Venezuela kasvavast tootmismahust,“ tõi Sassi välja.

Sassi rõhutas, et nad ostavad kõik mootorikütused otse Euroopa Liidus asuvatest rafineerimistehastest ning Circle K Eesti AS ei osta, müü ega vahenda Venemaal ega Valgevenes toodetud mootorikütuseid.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.