Keeruline liiklussõlm Pärnu maanteel: trammiteel seisja tuleb läbi lasta, kuid olukord on vaieldav

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Audil oli eesõigus, aga ta lihtsalt kiirendas sealt enne tsisternautot läbi, kellel tõenäoliselt polnud plaanis talle teed anda. Fotod: Tarmo Tähepõld

Murelik lugeja kirjutas Autogeeniusele, et kui Tallinnas Pärnu maantee 130 juures asuva liiklussõlme juures teha tagasipööre üle trammitee linnast väljuval suunal, siis põhimõtteliselt ei anna teed mitte ükski auto, kes keerab samasse suunda Alevi tänavalt. Tegelikkuses peaksid nad teed andma, kuna tagasipööre ületab trammiteed.

Liiklusuuringute inseneribüroo Stratum juht Margus Nigoli sõnul peab autojuht liiklusseaduse järgi vabastama trammitee ja vastassuunast tulev sõidukijuht ei tohi teda selles takistada. Samuti ütleb seadus, et trammiteel seisja tuleb läbi lasta siis, kui ta takistab trammi.

Kuid see, millal ta takistab trammi, pole üheselt mõistetav. “Seaduses pole selle kohta midagi öeldud, kas sõiduk tuleb läbi lasta siis, kui ta on 100 või 50 meetri kaugusel trammist. Trammiteel oleva sõiduki läbilaskmine on üsna subjektiivne ning sõidukijuhi hinnangulist osa on seal päris palju sees,” tõdes ta.

Trammitee tuleb vabastada, aga kui kaugel olles rööbastel olev auto trammi segab?

“Ütleme, et 50 meetri kauguselt tuleb sõiduk läbi lasta ja paneme sinna suure kollase posti ning kui tramm on sinna jõudnud, siis tuleb auto läbi lasta ja kõik,” pakkus Nigol välja.

Liiklusjurist Indrek Sirk selgitas, et õigusnormidest ei saa alati otsida must-valget vastust. “Absoluutselt iga olukord, mis elus ette tuleb ei saa olla reguleeritud nii, et mul on täpselt sellele juhtumile vastav vastus olemas,” lisas ta.

Regulatsioon kätkeb endas ohtu

Antud normis tuleb tema sõnul vaadata, mis on selle eesmärk. Kuna Eestis ei liigu ühissõidukid ummikutes, siis normi eesmärgiks on see, et erandtingimusel on lubatud trammiteel liigelda ka tavalisel liiklejal – tingimusel, et ta ei takista trammi.

“Tingimus tuleb täita nii, et kui tramm tuleb, peab ta trammitee vabastama ning kui ta on sinna vasakpöördeks sõitnud, siis peavad vastu liikuvad sõidukijuhid trammitee vabastamist ja vasakule pööramist võimaldama,” lausus ta.

“Minu isiklik arvamus on see, et antud regulatsioon kätkeb endas ohtu. Kuna selle olukorra kindlaks tegemine, kas vasakpööret sooritati antud olukorras seetõttu, et trammiliiklust takistati, võib olla väga keeruline,” tõdes Sirk ja soovitas juhil, kes jääb vasakpöördel trammiliiklust takistama, sõita otse edasi ja otsida vasakpöörde võimalust mõnest teisest kohast.

Eesõigust omav väikebuss pidurdas, õppesõiduauto läks esimesena. Kumbki vist ei teadnud, mida teha.

Tegemist pole juristi hinnangul kõige parema normiga, kui aga tekib selline situatsioon, et keegi jääb trammile ette ja tahab vasakpööret sooritada, siis vastassuunast liiklejad peavad talle teed andma. Aga sellega ei kao ära vasakpööraja kohustus veenduda oma manöövri ohutuses.

“Päris külma kõhuga seda teha ei tohi, juht peab andma vastassuunast tulijale võimaluse teed anda,” märkis ta.

Kui sõiduk teeb vasakpöörde asemel tagasipöörde, siis seda ei pea juristi sõnul eraldi reguleerima. “Vasakpöördel ja tagasipöördel pole olemuslikku vahet, kuna vasakpööre on tagasipöörde algfaas ja vastutulev juht peab nii või teisiti teed andma,” lisas Sirk.

Liiklussõlm on monitoorimisel

Tallinna linnavalitsuse liikluskorralduse osakonna juhataja Talvo Rüütelmaa sõnul on antud kohas tõesti linnast väljuval suunal liikuvatel sõidukijuhtidel kohustus anda teed sõidukile, mis asub trammiteel ja jääb ette trammile.

Samasuguseid kohti on Tallinnas veelgi, nagu näiteks Pärnu maanteel ja Tõnismäel, Pärnu maantee ja Roosikrantsi ning Pärnu maantee ja Valli tänava juures.

“Asjaolu, et kehtivat liiklusreeglit eiratakse, ei anna alust liikluskorralduse muutmiseks eirajatele sobivas suunas, sest siis tuleks analoogselt teha muudatusi ka kõikide teiste eiramiste korral nagu sõidukiirus, keelava fooritule eiramine jms,” märkis Rüütelmaa.

“Kaalume täiendava meeldetuletustahvli paigaldamist antud kohta ning palume politseil tõhustada antud rikkumise osas liiklusjärelevalvet,” lisas ta.

Tallinna linn veel mõtleb, kuidas ja kas seda ristmikku lahendada.

Rüütelmaa sõnul saab aga Pärnu maanteelt vasakpööret sooritav juht enda ohutust suurendada sellega, et laseb tagant tuleva trammi enne vasakpööret mööda.

Kui nüüd sõiduk on juba trammiteel varasemalt ning ootab vasakpöörde võimalust, siis näeb seda trammijuht ning saab kokkupõrget vältida. Pööret ootav sõidukijuht saab endast märku anda ja juhtide olukorrale tähelepanu tulede vilgutamise ja käega viisakalt viibates.

“Hetkel peale teavitustahvlite ja politseijärelevalve suurendamise antud kohas plaanis ei ole. Samas on antud koht monitoorimisel ning arvestatakse ka trammijuhtide tähelepanekuid ja muud informatsiooni. Vajadusel rakendatakse täiendavaid meetmeid,” märkis Rüütelmaa.

Loll liiklussõlm on rubriik, kus me juhime tähelepanu kehvasti, keeruliselt või veidralt lahendatud kohtadele Eesti liikluses. Saada meile kirjeldus mõnest sellisest kohast aadressile auto@geenius.ee ja me kirjutame sellest!
Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.