Mootorratta müratase: kuidas seda mõõdetakse ning kui tihti saadab politsei tsikleid erakorralisele ülevaatusele?

Eesti tehnoülevaatus saab kontrollida ka mootorratta summuti mürataset.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Mootorrataste summutitel on suur järelturg ning originaale uuendatakse tihti teistsuguste vastu. Koos välimusega muutub enamasti ka mootorratta hääl ning tüüpiliselt läheb see valjumaks ja madalamaks.

Osade tsikliomanike jaoks on see tavapraktika, et sõidetakse ringi järelturu väljalaskega, kuid tehnoülevaatuse ajaks pannakse originaal külge. Sellepärast on ka vahel mootorrataste müügikuulutuste all lause: “originaalsummutid saab kaasa”.

Järelturu summutid on enamasti kõvema häälega ning sellepärast uurisime transpordiametist, et millal mõõdetakse tehnoülevaatusel mootorratta mürataset. Transpordiameti maismaasõidukite üksuse juhataja Jürgo Vahtra sõnul on tehnoülevaatusel võimalik kontrollida seisumüra ja seda tehakse, kui ülevaatajal tekib kahtlus. 

“Samas kui tehnoülevaataja juba tuvastab, et summutil puuduvad nõuetele vastavust kinnitavad „E“ või „e“ tähised, siis pole mõtet enam seisumüra mõõta, kuna visuaalselt on juba tuvastatud nõuetele mittevastava summuti kasutamine,” lisas ta.

Vahtra sõnul on summuti nõuete poole pealt olulisemad sõidumüra nõuded, mida tehnoülevaatusel ei ole võimalik kontrollida. “Seetõttu tehnoülevaatusel eeskätt kontrollitakse visuaalselt „E“ või „e“ tähiste olemasolu, mis kinnitavad summuti vastavust nõuetega,” lisas ta.

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Annika Maksimovi sõnul pole viimase kahe aasta jooksul ühtegi mootorratast liiklusseaduse paragrahvi 219 ega 220 osas karistatud. Mõlemad paragrahvid viitavad mootor- või maastikusõiduki juhtimisele, mille saasteainesisaldus või tekitatav müra ületab normi.

Trahvi polegi tehtud

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi avalike suhete nõuniku Martin-Erich Torjuse sõnul puudub neil info, et erakorralisele ülevaatusele oleks viimase kahe aasta jooksul saadetud mürataseme mõõtmiseks sõidukeid, sealhulgas ka mootorrattaid.

“Puuduliku müravähendussüsteemi tõttu on 2021. aastal saadetud erakorralisele ülevaatusele 14 ja 2022. aastal 12 sõidukit, kuid ühelgi juhul ei ole näha, et oleks mõõdetud mürataset, vaid puuduseks on süsteemi ümberehitamine, osade detailide puudumine või süsteemi mittekohane kinnitumine,” lisas ta.

Torjus täpsustas aga, et need andmed on kõikide sõidukite kohta ning kahjuks liiklusjärelevalve infosüsteemis ei eristata mootorratta kategooriat.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.