Hakkad talvel oma tsiklit tuunima? Transpordiamet selgitab detailselt, mida tohib mootorratta tuledega teha

Milliseid pirne tohib mootorrattal LED-ide vastu vahetada?Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Lumi on maas ja algab see periood aastas, mil enamik meist mootorrattaga ei sõida ja soojas (või külmas) garaažis asutakse oma tsiklit uueks hooajaks ette valmistama. Parandatakse, hooldatakse ja mõned mootorratturid tahavad oma rattaid ka modifitseerida.

Tihti vahetatakse mootorratastel esi- ja tagatulesid välja ning sellele järgneb enamasti mure tehnoülevaatuselt läbi saamise ja politsei üle, kelle arust on ehk laternad liiga eredad, ei näita õigesse kohta või pole vastavate märgistega.

Uurisime transpordiameti liiklusteenistuse sõidukite tehnoosakonna eksperdi Mart Linna käest, mida tasub tsikli tulede ja pirnide vahetamisel LED-ide vastu tähele panna. Tema sõnul võib mootorrataste valgustus- ja valgussignalisatsiooniseadmed asendada eeldusel, et säilib sõiduki vastavus kehtivatele tehnonõuetele. See kohaldub kõikidele laternatele.

Mida mõõdetakse?

Linna sõnul peab tulesid asendades jälgima, et paigaldatud laternate geomeetrilised nähtavusnurgad ja paigalduse asukoha nõuded oleksid sobivad. Nende nõuete alla kuuluvad kõrgus maapinnast, kauguse sõiduki külgpinnast ja esi- ning tagaosast ja laterna valgusavade siseservade vahelised kaugused.

Samuti peab arvesse võtma laterna asukohta veidi muutes, et sõiduki osad või veos ei tohi katta laterna valgusava ning vähendada selle tule nähtavust. Näiteks paigaldatud küljekohvrid või kaasreisija ei varjaks ära suunatulesid.

Laternate asendamisel peavad need edaspidi täitma ka sõidukile omaseid funktsioone: näiteks peavad säilima suunatuled, piduritule laternad ja automaatselt lülituvad päevatuled, kui need on paigaldatud. Vanemate sõidukite puhul on lubatud paigaldada laternaid, mida tootja algselt sellel sõidukil ette ei näinud, kuid mis täna on nõuetega lubatud.

Kui tahan kõik oma vana tsikli tuled asendada E-märgistega LED-tuledega?

Võtsime näiteks 2000. aasta Honda Horneti, mille tulesid me sooviks LED-ide vastu vahetada. Linna sõnul on see lubatud, aga ainult siis, kui paigaldatud laternate tüübikinnitustähised ei ole võltsitud. Ta lisas, et seda tuleb väga tihti ette soodsama segmendi laternatega, mida tellitakse e-kaubandusest. 

“Samuti peab jälgima, et paigaldatav latern on ettenähtud kasutamiseks mootorrattal, mitte näiteks üksnes mopeedil. Samuti peab tellides vaatama, et latern poleks mõeldud ainult vasakpoolses liikluses kasutamiseks – sellist laternat on keelatud kasutada,” lisas ta.

Tulele kantud tähised peavad Linna sõnul olema selgelt nähtavad, loetavad ja kustumatud. Tähised peavad olema kantud laterna klaasile või korpusele, helkuril valgustatavale pinnale. 

Aga LED-pirnid vanades tuledes?

Uurisime, mis juhtub siis, kui vana Honda Horneti originaal tuledesse panna moodsad LED-pirnid ning nii tsiklit ilmestada. Linna sõnul võib seda teha eeldusel, et laternas kasutatav valgusallikas vastab E-reegli number 37, 99 või 128 nõuetele.

Laternas võib kasutada ainult sellist valgusallikat, mis on sinna kasutamiseks ette nähtud. See info on tavaliselt laterna klaasile või korpusele kantud. Näiteks kui latern on ettenähtud kasutamiseks halogeenpirniga H7, siis ei ole lubatud laternasse paigaldada näiteks D2S ksenoonpirni, kuigi mõlemad valgusallikad võivad olla tüübikinnitatud ja E-tähistega. “Laternas kasutatav vahetatav valgusallikas peab olema tüübikinnitatud (E-tähistus ja tüübikinnituse kood), õige soklitüübi, võimsuse ja sobiva tööpingega,” lisas Linna.

LED valgusallika võib paigaldada näiteks sõiduki laternas halogeenvalgusallika asemele juhul, kui LED-pirn on saanud E-reegli number 37 kohase tüübikinnituse. Pirnil peab olema ka sellekohane tähistus. 

“Näiteks E-reegli number 37 juures võib peatselt oodata muudatusi, et valgusallika tootjal oleks võimalik saada tüübikinnitus ka LED tehnoloogial põhinevale valgusallikale, mis on mõeldud halogeenvalgusallika asendamiseks, kuid nende laiemale turule jõudmisega võib minna veel aega,” lisas Linna.

Hetkel ei ole Linna sõnul valgusallika tootjate valikus veel vahetatavaid LED-valgusallikaid, mis oleksid saanud heakskiidu Eestis kasutamiseks ja mida võiks Eestis liikluses oleval sõidukil välistes valgustusseadmetes kasutada. 

Kaubandusvõrgus müüdavad hõõglambi sokliga (näiteks H1, H4, W5W, P21W ja teised) vahetatavad LED-valgusallikad ei ole tüübikinnitatud, neil puudub viidatud E-tähistus ning need pole mõeldud liikluses kasutamiseks. Sellepärast on ka pakendil tähistus “ei sobi teeliikluses kasutamiseks” või “off-road use only” või muu selline. 

Linna lisas, et sageli omavad sellised valgusallikad ebamäärast valgustugevust ja/või muid omadusi, mis ei muuda liiklemist ohutumaks ning võivad selle asemel näiteks pimestada vastutulijat.

Teist tehnoloogiat võib kasutada

Linna lisas viimaks, et terve laterna asendamine teisel tehnoloogial põhineva laternaga on lubatud eeldusel, et vahetatav latern ja selles olev valgusallikas vastab nõuetele. Näiteks on võimalik halogeenvalgusallikaga latern vahetada LED-laternaga, mis on varustatud asendamatu valgusallikaga.

Sellisel juhul ei pea valgusallikas omama eraldi tüübikinnitust (E-märgistust), vaid terve latern tüübikinnitatakse koos asendamatu valgusallikaga E-reeglile vastavalt (ainult laternal on E-tähistus).

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal reedel

Telli Autogeeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal reedel uudiskirja, kuhu on valitud Autogeeniuse nädala parimad lood, mida saad nädalavahetusel rahulikult lugeda.