Uudis

Ametnik: Leidsime, et elektriautodele GPSi paigaldamise nõue aitab vähendada bürokraatiat

Foto: Scanpix/Reuters/Ints Kalnins.

Geenius avaldab täismahus keskkonnaministeeriumi kliimaosakonna nõuniku Janika Lahe selgituse, kus ta toob välja, et ostutoetusega soetatud elektriautodele GPS-seadme paigaldamise idee, mis ameti sõnul riivab inimeste privaatsust, põhines ametnike soovil vähendada bürokraatiat ja aruandluskohustust.

Elektrisõidukite toetuse määruse eelnõu on praegu alles menetluses. Järgmise sammuna on plaanis see laiali saata erinevatele huvigruppidele, kelle tagasiside on väga oodatud. Seega on kõigil võimalik esitada ettepanekuid määruse eelnõu muutmiseks ja täiendamiseks. Kõiki saabunud ettepanekuid kaalume hoolega ning vajadusel/võimalusel arvestame nendega.

Elektrisõidukite toetuse eesmärk on suurendada Eestis taastuvatest energiaallikatest toodetud elektrienergiaga sõitvate sõiduautode osakaalu ning seeläbi vähendada Eesti transpordisektori kasvuhoonegaaside ja teiste välisõhu saasteainete heidet.

Et toetus täidaks eesmärki ja saaksime ka tegelikult vähendada kasvuhoonegaaside heitkoguseid just Eestis, on kehtestatud läbisõidunõue: 80 000 kilomeetrist tuleb suurem osa läbida Eestis. Seepärast tuleb toetuse saajal esitada andmed sõidukiga kokku ja sh Eestis läbitud kilomeetrite kohta.

Vähendamaks bürokraatiat ja aruandluskohustust, leidsime, et sobivaks lahenduseks võiks olla see, kui taotleja annab loa paigaldada sõidukile GPS-seade kuni 80 000 km täitumiseni. Alternatiivne lahendus oleks, et taotleja külastab kord kvartalis Keskkonnainvesteeringute Keskuse kontorit, et näidata ette sõiduki läbisõit.

Kui läheb käiku GPS-seadmete variant, tellitakse nende paigaldamise ja vajalike andmete edastamise teenus riigihankega. Hanke tingimusi pole veel paika pandud, aga esialgsete plaanide kohaselt hakkaks GPS-seadmest sel juhul Keskkonnainvesteeringute Keskusele tulema teave ainult läbitud kilomeetrite kohta, sh Eestis läbitud kilomeetrite kohta, ning seda 1–2 korda aastas.

Kus täpselt ja millal auto liigub, selle kohta Keskkonnainvesteeringute Keskus teavet ei saaks. Aga nagu juba öeldud, kõigepealt ootame ära ka huvigruppide arvamused.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.